Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

HSBC kryla daňové podvody ve Švýcarsku

Britská banka HSBC v neděli uznala selhání své švýcarské dcery. Reagovala tak na obvinění ze strany médií, že pomáhala movitým klientům vyhýbat se daňovým platbám a skrývat aktiva v hodnotě milionů dolarů. „Jsme si toho vědomi a přijímáme odpovědnost za nedodržování předpisů a selhání kontroly,“ přiznala v neděli HSBC, poté co média, včetně francouzského Le Monde a britského The Guardian, tato tvrzení zveřejnila. 

HSBC řekla, že její švýcarská dcera po koupi v roce 1999 nebyla do HSBC plnohodnotně začleněna, což jí umožňuje výrazně nižší úroveň dodržování vnitřních předpisů. The Guardian ve své zprávě uvádí, že švýcarská pobočka HSBC běžně dovolovala klientům vybírat velké objemy peněz, často v cizích měnách, čím umožňovala movitým klientům vyhýbat se evropským daňovým povinnostem, a s některými se domlouvala na utajení nedeklarovaných účtů před vnitrostátními daňovými úřady.

HSBC řekla, že švýcarské privátní bankovnictví, dlouho známé pro svoji bezpečnost a punc bankovního tajemství, operovalo v minulosti jiným způsobem a to mohlo způsobit to, že měla HSBC velký počet klientů, kteří nedodržovali daňové povinnosti. Její privátní bankovnictví, zejména ve Švýcarsku, prošlo v poslední době radikální transformací, což popisuje ve své zprávě. Švýcarská privátní banka HSBC byla z velké části získána jako součást nákupu Republic National Bank of New York a Safra Republic Holdings. HSBC poznamenala, že počet účtů ve švýcarské dceři klesl z 30412 z roku 2007 na 10343 z konce loňského roku, kdy spolupracovala s orgány vyšetřujícími daňové záležitosti.

Data získal bývalý IT zaměstnanec švýcarské privátní banky HSBC. Herve Falciani stáhl podrobné informace o účtech a klientech koncem roku 2006 a začátkem roku 2007. Francouzské orgány tak získaly údaje o tisícovce klientů a podělily se o ně s dalšími daňovými úřady. Švýcarsko obvinilo Falcianiho z průmyslové špionáže a porušování zákonů o držení tajemství. Falciani již dříve řekl agentuře Reuters, že je informátor snažící se pomáhat vládám vystopovat občany, kteří používají švýcarské účty s cílem vyhýbat se daním. Některé podrobnosti ze získaných dokumentů byly zveřejněny již dříve. Jména 2000 Řeků s účty u HSBC byla zveřejněna v roce 2010. Takzvaný „Lagarde list“, podle bývalé francouzské ministryně financí Christine Lagardeová, poslala Francie Řecku, aby zakročilo proti daňovým únikům.

Newsletter