HSBC má jasno. Tvrdé osekání nákladů je nezbytné

Vedení londýnské banky HSBC dnes zveřejnilo svou novou strategii, pomocí které se chce vypořádat s neuspokojivými hospodářskými výsledky. Osekání nákladů se týká nejen rušení některých divizí, snižování vlastní expozice v rizikově vážených aktivech, ale především v silném propouštění zaměstnanců.

Co se bude dít s HSBC?

Ve svém prohlášení pro akciovou burzu v Hongkongu banka jasně uvádí, že hodlá během příštích dvou let osekat celkové náklady ročně o 4,5 až 5 miliard dolarů. Tento krok v sobě zahrnuje jednak snížení expozice v rizikově vážených aktivech o zhruba 290 miliard dolarů. Banka zároveň prodá své pobočky v Turecku a Brazílii, přičemž v brazilském případě zůstane alespoň základní servis pro ty největší firemní klienty.

Zrušení těchto dvou poboček má znamenat propuštění 25 tisíc zaměstnanců. Banka momentálně zaměstnává více jak 260 tisíc pracovníků a spojí-li se efekty nákladové konsolidace a rušení tureckého a brazilského provozu, o práci by mělo přijít až 50 tisíc zaměstnanců bankovní skupiny. Nejvíce by se konsolidace měla dotknout oblasti IT a administrativní podpory. Dle informací serveru CNBC banka redukuje počet zaměstnanců již od roku 2011, přičemž za tu dobu bylo propuštěno už zhruba 40 tisíc zaměstnanců.

Co se týče investiční činnosti, tak kromě redukce vybraných rizikově vážených aktiv se HSBC hodlá zaměřit na investice v Asii. Centrem jejího zájmu je oblast v deltě Perlové řeky a jihovýchod Číny. Dle oficiálního vyjádření se banka chce zaměřit na expanzi asijského asset managementu a pojišťovnictví s cílem „podchytit očekávané příležitosti pramenící z rostoucího bohatství celého regionu.“

Došlo i na redukci cíle rentability vlastního kapitálu (ROE). Do roku 2017 by tento ukazatel měl dosáhnout 10 %, což je další snížení oproti cíli pro rok 2016, který se nacházel v rozmezí 12 až 15 %.

„Uvědomujeme si, že svět se mění a my se musíme měnit s ním. Z toho důvodu jsme přistoupili ke všem zmiňovaným strategickým krokům, které pomohou transformovat celou naši organizaci,“ přepisuje slova Steva Gullivera, výkonného ředitele banky, server CNBC.

Ohledně možného přesunu základny banky z Londýna do Asie nepadla žádná nová informace. Oficiální vyjádření zahrnovalo pouze příslib toho, že detailní analýza tohoto kroku bude provedena do konce letošního roku.

V rámci dotázaných analytiků se ukazuje, že dané změny nejsou až tak velkým překvapením. King Lip, vedoucí stratég společnosti Baker Avenue Asset Management, řekl pro CNBC, že změnu strategie považuje pouze jako začátek. Z jeho pohledu to však nijak výraznější vliv na vývoj akcií mít prozatím nebude.

„Kroky ohledně zrušení brazilské a turecké pobočky očekávali téměř všichni. Mnohem většími katalyzátory by bylo například uzavření dalších ztrátových divizí, jako je například ta americká či mexická.“

HSBC varuje: Blíží se gigantický problém v podobě další krize

Newsletter