Hudba budoucnosti, kterou neutiší ani rostoucí výnosy

Výnosy firemních dluhopisů rostou, což dlužníkům ztěžuje obsluhu jejich dluhu. Znamená to snad, že bondy zavrhnou a veškerý kapitál získají dalšími emisemi akcií? Zapomeňte. Dluh zůstává i nadále nejlevnějším způsobem financování, který slouží především ke zpětným odkupům vlastních akcií. Proč? Odpověď přináší Citigroup.

„Substituce dluhu za vlastní kapitál zůstane během příštích 12 až 18 měsíců hlavním tématem investičního světa,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu banky. „Vzhledem k tom, že náklady vlastního kapitálu jsou vyšší než náklady dluhu, firmy budou i nadále využívat levné finance získané dalším zadlužením, a to především ke zpětným odkupům vlastních akcií.“

Co je hlavním motorem tohoto procesu? Firmy si prostřednictvím zpětných odkupů jednoduše chtějí polepšit v ukazateli zisku na akcii, který je měřen jako podíl dosaženého čistého zisku a počtu emitovaných akcií na trhu. Jakmile bude jejich počet menší, zisk na jeden kus bude růst, což by ve výsledku mělo přilákat nové a ziskuchtivé investory.

Trump jako „bolest“?

V případě amerických firem však narážíme na možnou překážku jménem Donald Trump. Jeho zvolení za příštího amerického prezidenta se v okamžiku, vinou očekávání růstu vládních výdajů, a tedy i inflace a ve výsledku i úrokových sazeb, projevilo v nárůstu výnosu dluhopisů, neboli ve vyšších nákladech dluhového financování.

Znamená to snad konec zadlužování amerických podniků? Nikoliv. Podle Citigroup je nákladový rozdíl mezi vlastním kapitálem a cizím natolik velký, a to jak u amerických, tak i evropských firem, že aktuální trend zadlužování (následně použitého k odkupu vlastích akcí) bude pokračovat.

Apokalypsa jménem Trump? Proboha, neblázněte

Trump jako „radost“?

Během posledních 12 měsíců index S&P 500 Buyback, který sleduje vývoj titulů společností s největšími zpětnými odkupy akcií, zaostával za širším „kolegou“ S&P 500. Změnu přinesl až 10. listopad, kdy se jejich výkonnost prohodila. Proč? Odpověď přináší opět Donald Trump.

Vyjma vyšších vládních výdajů je Trumpova administrativa spojována i s uvolněním daňového systému. Hovoří se především o tzv. daňových prázdninách, během kterých by mezinárodní firmy mohly repatriovat své zahraniční zisky.

A právě tyto dodatečné zdroje by americké firmy měly dle očekávání použít k nevýšení zpětných odkupů vlastních akcií. Odhady banky Goldman Sachs pro rok 2017 pracují až s 30% nárůstem při zavedení daňových prázdnin. V opačeném případě je ve hře „pouze“ 5% růst.

Jak dostat peníze domů a vytvořit práci? Zrušme (na čas) daně

Newsletter