Hvězdou pátku Komerční banka, týdnu vládla O2 s dividendou

Závěr obchodního týdne v Praze se nesl v býčí náladě, když index PX přidal 1,24 % a uzavřel nepatrně od svého letošního maxima z 6. března. Objem obchodů zůstává spíše na svých průměrných hodnotách. Všechny tituly zaznamenaly nárůst s jedinou výjimkou a to akciemi ČEZ. Týdenní bilance indexu už tak přesvědčivě nevypadá a index PX odepsal nepatrných 0,12 %.

Hvězdou dnešního dne byly akcie Komerční banky, které taženy zahraniční poptávkou povyskočily o silných 2,97 % a uzavřely na svém novém historickém maximu 5590 Kč. Neustálý příliv peněz do akcie během týdne s vidinou zajímavého dividendového výnosu přinesl své ovoce v závěru týdne, kdy bylo cítit oslabení a vyčerpání prodejců. Tématem příštího týdne se zde stane otestování hranice 5600 Kč a riziko vyčerpání tohoto pohybu. Akcie O2 se staly vítězem dne s růstem 4,08 % a uzavíraly na svých nejvyšších hodnotách z přelomu února a března. Oznámení dividendy počátkem týdne se potvrdilo jako katalyzátor otočení sentimentu, kterému napomohlo i vyčerpání nebo pouze stáhnutí prodejce. Typická „past“ v podobě likvidity na titulu přidala do závěrečného pohybu na konci týdne a akcie se tak stala vítězem uplynulého týdne s nárůstem 8,6 %.

O2 navrhuje dividendu 13 Kč (+ komentář)

Na opačné straně pomyslného žebříčku stály akcie CEZu. Šance, kterou někteří zahraniční analytici nazývali jako jedinečná, na zavedení rezervního fondu na emise povolenek CO2 utrpěla další ránu v podobě návrhu oddálení spuštění fondu až od roku 2021. Nejvíce citlivá a sledovaná část tj. co se stane s nealokovanými povolenkami na konci dekády se dle současného návrhu může řešit samostatně mimo rezervní fond. Reakce na trhu na cenu povolenek na sebe nedala dlouho čekat a ceny se propadly na své minimum z podzimu 2014, de facto vymazaly celý pohyb od konce ledna sázející na dohodu.

Akciím ČEZu se nadále špatně dýchá v takovémto prostředí slabých fundamentů a i přes poměrně solidní dividendový výnos s rizikem překvapení směrem nahoru akcie utrpěla ztrátu 0,8 % a v týdenním vyjádření patřila mezi blue chips propadlíky se ztrátou 3,3 %. Na obranu nutno zmínit, že dynamika na trhu a prodejů není tak silná a akcie nadále nachází podporu při jakémkoliv propadu. Tématem příštího týdne se tak stane opět hranice riziko testování svého 200denního průměru 603 Kč. Za zmínku stojí i vysoký objem obchodů na akcii Fortuna, která přidala silných 3,5 %. Několik poměrně velkých obchodů potvrzuje, že předešlý propad konečně přilákal kupce a hranice 100 Kč byla v týdenním vyjádření ubráněna i přes jednorázový propad v průběhu týdne.

CETV – lepší závěr roku, silný dolar ale tlačí

Pivovarům Lobkowicz vzrostly tržby. Cílí na hospody i export

Zisk Stock Spirits na čtyřnásobku. V ČR jde Stock i Captain Morgan

Okolním burzám se dnes příliš nedařilo a jak Varšavská, tak i Budapeštská urtpěly menší ztráty. Polský WIG odepsal -1,1% tažen dolů vybírání zisků v čele s težařem KGH, který se před pondělním zveřejněním výsledků propadl o -2,2% na dno od půle února. Madarská burza ztratila -0,6% tažena ztrátami na madarském telekomu MTEL, -2,5%

Newsletter