Hvězdy letos vstupující na trh

Letošní rok nezačal z hlediska počtu firem provádějících tzv. prvotní emise svých akcií (Initial Public Offering, IPO) nijak valně. Po necelém půlroce se však situace obrátila. Jen za červen bylo na americkém trhu registrováno 35 primárních emisí, což je nejvíce od roku 2000.

Během prvních šesti měsíců bylo ve Spojených státech zaznamenáno 104 společností, které uvedly své akcie poprvé na burzu. Dle informací od společnosti Renaissance Capital se hodnota těchto úpisů zastavila na 18,1 miliardách dolarů. Pokud by se toto tempo udrželo, během letoška bychom mohli být svědky až 220 nových vstupů na trh. Oproti loňským 275 jde sice o pokles, avšak z hlediska povědomí o nových firmách upisujících své akcie má rok 2015 nejvíce zvučných jmen.

Jedním z nich je například společnost Univision Holdings, provozující vysílání španělské televize. Úpis má proběhnout v přibližné hodnotě 100 milionů dolarů. Do registrace byly zařazeny i další, jako je síť fitness center Planet Fitness, zverimexový gigant Blue Buffalo, softwarová firma SunGard či energetický podnik TerraForm Global. Největším IPO druhé poloviny roku bude pravděpodobně Freeport-McMoRan, zabývající se těžbou ropy a zemního plynu v Mexickém zálivu. Odhadovaná hodnota tohoto dealu bude zhruba 1 miliarda dolarů.

Na obzoru se ale také rýsují mnohem známější firmy. Hovoří se především o automobilce Ferrari, uložišti Dropbox, dále pak je ve hře softwarová firma First Data a poskytoval hudebních streamů Spotify. Z těch menších se poté spekuluje o datové forma Cloudera či o Strauss Coffe, největší globální kavárenské společnosti.

To, zda zmiňovaná IPO opravdu proběhnou, bude samozřejmě záležet na tržních podmínkách. Pokud bude i nadále pokračovat převážně rostoucí trend, společnosti budou mít zájem vstoupit na trh. Rozdíl je zároveň v jednotlivých segmentech. Mezi expandující oblasti bude i nadále patřit sektor biotechnologií a restaurantů, naopak nejhůře je na tom energetika.

Party na burze aneb další americké IPO

Indie se otevírá byznysu. Hlad po IPO roste

Newsletter