Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Hyperinflace ve Venezuele: Bitcoin jako protest proti systému

Zatímco centrální banky nejvyspělejších ekonomik světa by daly všechno za pár procent inflace navíc, ve Venezuele rostou ceny tak rychle, že lidé musí na nákup chodit s pytli bankovek. Anebo spoléhají na černý trh – tam však nenakupují za bolívary, ale za americké dolary. Případně za bitcoiny, jejichž používání je výrazem protestu proti tamní politice.

Inflace – nebo spíše hyperinflace – dosahuje ve Venezuele obludných rozměrů. Podle dat, která zveřejnila venezuelská centrální banka, se v minulém roce tamní cenová hladina zvýšila o více než 180 %. Podle odhadu MMF by to však mělo být dokonce 470 %, přičemž v letošním roce pak neuvěřitelných 1660 %.

Venezuelská ekonomika se v minulém roce navíc propadla o téměř 6 %, v zemi je akutní nedostatek základního zboží. Obyvatelé jsou nuceni nakupovat na černém trhu, kde se v posledních měsících pohybuje neoficiální kurz v řádech několika tisíc bolívarů za jeden americký dolar.

 

Kvůli děsivé hyperinflaci si Venezuelané kromě amerického dolaru oblíbili také kryptoměnu bitcoin, jejíž cena v poslední době rychle stoupala. Počet uživatelů bitcoinu se v jihoamerické zemi zvýšil z pouhých 450 v roce 2014 na úctyhodných 85 tisíc v roce 2016. Vyplývá to z dat tamní bitcoinové směnárny Surbitcoin.

„I když je bitcoin volatilní, je stále bezpečnější než národní měna,“ řekl agentuře Reuters Kevin Charles, výkonný ředitel Surbitcoin.

Bitcoin přitom pro Venezuelany není jen prostředkem k získání nezbytného zboží, ale i výrazem vzdoru proti nepopulární vládě prezidenta Nicolase Madura. „Bitcoin je způsob protestu proti systému,“ citoval Business Insider Johna Villara, softwarového vývojáře, žijícího ve venezuelském hlavním městě Caracas. „I proto se dnes těší takové oblibě.“

 

Newsletter