Hypoteční sazby zamrzají, objemy a počty tápou

AKTUALIZOVÁNO – Rekordní rok tuzemských hypoték je u konce, a i když v prosinci žádný rekord pokořen nebyl, nekonal se ani žádný velký pokles. Průměrná úroková sazba hypoték zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objemy i počty v meziměsíčním srovnání v prosinci klesly, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu, který sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru klienty neodradil a prosinec se proměnil v běžný měsíc loňského roku, když bylo sjednáno 8684 hypotečních úvěrů. To je ale o 5702 smluv méně než v listopadu.

Česká spořitelna v prosince odložila avizované zdražování hypotečních úvěrů. Ale jen o 14 dní. Původně měla hypotéky zdražit již od 1. ledna, ale ke konci roku se nechala slyšet, že zvyšování sazeb posouvá na 16. ledna. Sazby tedy od pondělka začínají na 2,19 procenta v závislosti na délce fixace.

Expobank zdražila své hypoteční úvěry už během prosince. Tříleté fixace vzrostly z 3,21 procenta na 3,31 procenta a pětileté z 3,24 procenta na 3,35 procenta. Mimo jiné banka snížila hodnotu poskytované hypotéky k zástavní hodnotě nemovitosti.

V posledním měsíci roku objemy klesly o více než 12 miliard korun, a to na 17,665 miliard korun. Pokles je to sice obrovský, ale listopad byl extrémně rekordní. Takový měsíc se bude jen těžko překonávat.

„Ač byl prosinec prvním měsícem účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, dle statistik se zdá, že se za nových podmínek podepisovaly úvěry, které se nevešly do rekordního listopadu. Průměrné úrokové sazby kopírovaly listopadové nabídky a zůstaly nezměněny,“ uvádí vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

„Rok rekordně nízkých hypotečních sazeb je definitivně za námi. Banky s odvoláním na novou podobu zákona o úvěrech, který zpřísňuje pravidla pro poskytování úvěrů na bydlení, zvýšily úroky u hypoték. Společně s platným doporučením ČNB neposkytovat hypotéky na sto procent ceny nemovitosti a výrazně omezit ty s nízkým podílem spolufinancování to povede ke zhoršení dostupnosti vlastního bydlení pro mnoho rodin,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Doba, kdy se průměrná sazba hypoték v ČR pohybovala pod úrovní dvou procent, vezme podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy rychle za své. Na druhou stranu, s rychlejším růstem hypotečních úroků nad hodnotou dvou procent počítat nelze. Zdražování hypoték pak bude jen mírné a pozvolné.

Newsletter