Hypoteční závod: Co na to ekonom a šéf Ekospolu?

Průměrná sazba hypoték, ukazatel Fincentrum Hypoindex, v listopadu klesla na historicky nejnižší úroveň, 1,77 procenta. Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy představuje tato hodnota „dno“. Dále bude průměrná sazba hypoték stoupat, nad úrovní dvou procent se ocitne už v prvním čtvrtletí 2017. Majitel a generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec uvedl, že rok rekordně levných hypoték končí, banky začaly zdražovat a trh s novými byty poklesne.

Rekordní přepisování historických tabulek klesajícími úrokovými sazbami u hypoték dospělo podle Korce ke svému konci. Velké banky v předstihu oznámily zdražování hypoték a postupně se k nim přidávají i menší finanční ústavy. Odvolávají se přitom na novou legislativu, která poskytování všech úvěrů včetně těch na bydlení zpřísňuje. „Zdražování hypoték společně se zvyšující se cenou nových bytů a nedostatečnou nabídkou povede k tomu, že rostoucí rezidenční trh v příštím roce opět zpomalí. O několik procent vzroste i cena nabízených bytů,“ míní majitel Ekospolu.

Doba, kdy se průměrná sazba hypoték v ČR pohybovala pod úrovní dvou procent, vezme podle Kovandy rychle za své. Na druhou stranu, s rychlejším růstem hypotečních úroků nad hodnotou dvou procent počítat nelze. „Zdražování hypoték pak bude jen mírné a pozvolné. Stávající příjemci hypoték, klienti bank, zejména ti, kterým končí fixace v následujících dvanácti měsících, by i tak měli využít současné situace a předjednat si u své banky výhodně nízkou sazbu i pro další fixační období,“ dodal Kovanda.

O úřednících, lhůtách, nátlaku a také socialismu

Kovanda upozornil na to, že prostředí rostoucích výnosů dluhopisů je konzistentní s prostředím obecného růstu úrokových sazeb. Ten navíc podporuje růst inflace a inflačních očekávání, jenž je kromě výše uvedeného dán rovněž stabilizací cen ropy. Stabilizaci umožňuje „resuscitace“ ropného kartelu OPEC a ochota – patrná zvláště v posledním čtvrtletí roku 2016 – jeho členů a Ruska k dohodě o omezení těžby. Ruku v ruce s tím odeznívá efekt meziročního zlevňování cen ropy a pohonných hmot, což výrazně oslabuje protiinflační tlaky.

„V kontextu České republiky se k výše zmíněným globálním faktorům přidávají lokální proinflační faktory, například zavádění elektronické evidence tržeb. Spotřebitelské ceny v ČR proto momentálně rostou rychleji než instituce typu České národní banky nebo ministerstva financí ještě nedávno předpokládaly,“ uvedl Kovanda s tím, že míra inflace by měla dosáhnout cíle ČNB ve výši dvou procent už v prvním kvartále roku 2017. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že ČNB ukončí svůj intervenční režim dříve, než se dosud předpokládalo, a to možná již ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Průzkum: Nové byty v centru Prahy takřka nejsou

„Výše vedené faktory přispívají k růstu úroků na mezibankovním trhu, jenž má reálný potenciál promítnout se i do výše úroků hypotéčních. Tak se vlastně už děje, neboť tuzemské banky od prosince v širší míře zdražují své hypoteční úvěry,“ podotkl hlavní ekonom skupiny Roklen.

Korec poznamenal, že zatímco za letošní rok prodají developeři v Praze 6500 nových bytů, v příštím roce odhaduje, že jich bude maximálně 6000. Právě extrémně levné hypotéky až dosud táhly rekordní poptávku po nových bytech. Šéf Ekospolu očekává, že v příštím roce dojde ve srovnání s letošním rokem k pětiprocentnímu růstu cen nových bytů.

Newsletter