Hypotéky dál padají, pozor na přehřátí nemovitostního trhu

AKTUALIZOVÁNO – Doba extrémně výhodných hypoték v ČR podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy zdaleka nekončí. Naopak existuje další prostor k jejich poklesu. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v dubnu dále propadla na dosavadní minimum 1,94 procenta. V březnu činila 1,97 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

Kovanda dodal, že důvodem aktuálního propadu je politika Evropské centrální banky (ECB). Ta na svém březnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o dalším poměrně citelném uvolnění měnových podmínek v eurozóně, k němuž má docházet prostřednictvím několika kanálů. Přiblížit inflaci svému bezmála dvouprocentnímu cíli se nyní bude ECB snažit předně další a vehementnější aktivizací úvěrových toků v ekonomice, nikoli již tolik oslabováním eura.

Snaha ECB o podnícení úvěrové aktivity v eurozóně podle Kovandy nezůstane bez odezvy ani v ČR. „Měnové podmínky zůstávají uvolněné i u nás, přičemž ČNB ponechává otevřenou otázku jejich dalšího možného uvolnění. Nevylučuje ani posunutí hladiny závazky na slabší úroveň koruny vůči euru. V tomto přístupu k měnové politice přitom bude bankovní rada pokračovat i ve svém novém složení, platném od začátku letošního července,“ naznačil ekonom.

Právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, a snaha o aktivizaci úvěrových toků, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nejnižší úroveň. Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank v dalších měsících povedou k pokračování poklesu sazeb ještě hlouběji pod dvě procenta, řekl Kovanda.

Byt nebo dům v ČR jako investice? Chcete vydělat?

Podle Kovandy by lidé měli přistupovat k pořizování nemovitosti s rostoucí obezřetností, navzdory nízkým sazbám. Růst cen nájmů totiž zaostává za růstem cen nemovitostí. Pokud by takový trend pokračoval, a „nůžky“ mezi cenou nemovitostí a nájmy se dále rozevíraly, jde o signál jistého přehřátí na nemovitostním trhu. „Lidé, kteří si pořizují byt takzvaně ´na investici´, si při tomto vývoji mohou v určitém okamžiku v kritické míře uvědomit, že investice do bydlení prostě není výhodná – z důvodu nízké návratnosti dané právě relativně nízkými nájmy,“ upozornil Kovanda. To by dle něj způsobilo ochlazení nemovitostního trhu, případně dokonce splasknutí bubliny, i třeba při nadále velmi nízkých, ba rekordně nízkých úrokových sazbách.

Průměrná úroková sazba v dubnu sice klesla, ale mnoho klientů do bank už nenalákala. Počet uzavřených hypotečních úvěrů v dubnu poklesl na 9042, což bylo o 333 méně než měsíc předtím. Stejně tak se snížily i objemy. Lidé si v dubnu sjednali hypoteční úvěry za 17,06 miliardy korun, v březnu byly objemy o 846 milionů vyšší.

„Banky postupně přizpůsobují úrokové sazby informacím, že ´normalizace´ měnové politiky hlavních centrálních bank nebude nijak rychlá, což se projevuje ve snižování delších sazeb. Za situace, kdy si Evropská centrální banka nemůže dovolit zvýšit sazby, protože by některé jižní státy neustály obsluhu svého dluhu, nelze vzhledem k volnému pohybu kapitálu a provázanosti ČR se zbytkem EU čekat, že by ČNB výrazně zvyšovala úrokové sazby i po případném opuštění kurzového závazku,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Levnou hypotéku si lidé chtějí udržet co nejdéle, proto není překvapením, že si fixují úrokové sazby na co nejdelší dobu. „Snižování delších sazeb logicky vede i ke změně preferencí fixací. Nejoblíbenější jsou sice stále pětileté, nicméně na místo tříletých se na další místo v popularitě derou sedmileté fixace a nebude ani dlouho trvat, kdy klienti zareagují na současné prudké snižování desetiletých sazeb,“ dodal Rajdl.

To, že snižování úrokových sazeb není zdaleka u konce, dokazují i dvě z největších hypotečních bank. V květnu se ke zlevňování hypoték přiklonila jak Česká spořitelna, tak i Hypoteční banka. Od 16. května snížila úrokové sazby u hypotečních úvěrů také Wüstenrot hypoteční banka.

„Fakt, že i lídři trhu, tedy Hypoteční banka a Česka spořitelna, dále zlevnili své hypotéky, dokazuje, že je český trh zdravý a konkurence funguje, jak má. Menší, dravější banky zlevnily už dříve a ty velké musí logicky následovat. Spotřebitel v důsledku ušetří a trh nadále poroste,“ komentoval čísla ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták.

Výkonný ředitel společnosti Reality IQ Ondřej Mašín hodnotí pozitivně, že se ‚boom‘ hypoték a prodejů nemovitostí konečně přesouvá i mimo Prahu a Brno. „V dubnu jsme zaznamenali rekordní nárůsty prodejů domů a bytů v severních Čechách a na severní Moravě, tedy regionech, které jsou tradičně spojovány spíše s krizí,“ podotkl.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter