Hypotéky: „Odraz ode dna“ se odkládá

Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v říjnu vykázala úroveň 2,12 procenta, která je jen nepatrně vyšší než zářijová a srpnová hodnota. Opatrný „odraz ode dna“ se tak zastavil. Ani v nadcházejících měsících nelze čekat jakkoli výraznější růst sazeb u hypoték.

V globální ekonomice se nyní opět kumulují faktory, které se deflačně projevují i v České republice.

Patří mezi ně zejména nízké ceny ropy na světových trzích a související zlevnění pohonných hmot. Dalším takovým faktorem je ekonomický útlum Číny, podobně jako nedávný návrat deflace do eurozóny.

Míra inflace v ČR se nachází pod úrovní, se kterou ve své aktuální prognóze počítá Česká národní banka. Ta proto posouvá termín ukončení svého intervenčního režimu, v jehož rámci oslabuje korunu a uvolňuje měnové podmínky, na přelom let 2016 a 2017. Roste navíc pravděpodobnost, že Evropská centrální banka dále uvolní měnové podmínky rozšířením svého programu odkupu aktiv.

Právě uvolněné měnové podmínky, jak v ČR, tak v eurozóně, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nízké úrovně.

V nejbližších měsících nelze čekat oslabení zmíněných deflačních tendencí. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték. Ty by měly zůstat víceméně na stávajících úrovních ještě několik měsíců.

Newsletter