Hypotéky rekordní, průměrná sazba v září klesla na 1,82 %

AKTUALIZOVÁNO – Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na rekordní minimum 1,82 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

Po ne zrovna úspěšném červenci, mírně úspěšnějším srpnu, přišlo ještě zdárnější září. Do bank přišlo v září o 535 klientů víc, konkrétně se tedy počty vyšplhaly na 9 825 smluv. Objemy v devátém měsíci letošního roku vystoupaly na 19,607 miliard korun.

Za tři čtvrtletí tedy bylo v letošním roce sjednáno 81 996 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 159,676 miliard korun. Pro srovnání, za celý rok 2015 si přišlo do bank sjednat hypotéku 104 639 klientů v celkovém objemu za 190,42 miliard korun.

„Září bylo posledním měsícem, kdy mohly banky poskytovat 100procentní hypotéky, aniž by odporovaly doporučením regulátora. Obavy regulátora z vývoje nemovitostního trhu jsou namístě, průměrná výše hypotečního úvěru za třetí čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta, od počátku intervencí pak o více než 20 procent, za čímž je rychlý růst cen nemovitostí,“ uvedl hlavní analytik Fincentrum Josef Rajdl.

Úrokové sazby letos stále klesají. Pokles ale už není nijak markantní, ale spíš kosmetický. Naopak ale rostou ceny bytů, které se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008.

Od 1. října banky nemohou na základě doporučení ČNB poskytovat stoprocentní hypoteční úvěry. Minimálně pět procent musí klient financovat z vlastních zdrojů. Prozatím to nabídky bank nijak zvlášť neovlivnilo. Větších změn se dočkáme v prosinci, kdy začne platit velká novela o spotřebitelském úvěru.

Newsletter