Hyundai si postaví nové sídlo. Akcie padly o 10 %

Jihokorejská skupina Hyundai Motor šokovala investory cenou, nabídnutou za pozemek pro své nové sídlo, o který se utkala se skupinou Samsung Electronics. Akcie odpověděly dvouciferným pádem.

Hyundai zaplatí pouze za pozemek pro svou novou centrálu rekordních deset miliard dolarů. Investoři a analytici přijali zprávu tak, že firma brutálně plýtvá prostředky. To spustilo výprodej akcií v automobilových divizích Hyundai Motor a Kia Motors. Akcie společnosti Hyundai Motor po oznámení vítězné nabídky oslabily o více než deset procent, akcie dceřiné automobilky Kia Motors klesly o více než osm procent.

Konglomerát nabídl za pozemek v soulské luxusní čtvrti Gangnam více než trojnásobek odhadní ceny, a porazil tak konkurenčního uchazeče Samsung Electronics. Částka představuje nejvyšší cenu nabídnutou v aukci za jednotlivý pozemek v Jižní Koreji.

Hyundai Motor Group hodlá na pozemku o rozloze téměř 80 tisíc čtverečních metrů vybudovat rozsáhlý komplex zahrnující kromě ústředí rovněž hotel, kongresové centrum a zábavní park. „Nabídnutá cena je nesmyslná. Byl jsem šokován,“ uvedl jeden z investičních manažerů společnosti LS Asset Management. „I když vezmeme v úvahu soupeření se Samsungem, je nabídnutá cena přemrštěná,“ dodal.

Hyundai a Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě a působí i v České republice a na Slovensku. Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájil sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.

Newsletter