Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Hyundai si postaví nové sídlo. Akcie padly o 10 %

Jihokorejská skupina Hyundai Motor šokovala investory cenou, nabídnutou za pozemek pro své nové sídlo, o který se utkala se skupinou Samsung Electronics. Akcie odpověděly dvouciferným pádem.

Hyundai zaplatí pouze za pozemek pro svou novou centrálu rekordních deset miliard dolarů. Investoři a analytici přijali zprávu tak, že firma brutálně plýtvá prostředky. To spustilo výprodej akcií v automobilových divizích Hyundai Motor a Kia Motors. Akcie společnosti Hyundai Motor po oznámení vítězné nabídky oslabily o více než deset procent, akcie dceřiné automobilky Kia Motors klesly o více než osm procent.

Konglomerát nabídl za pozemek v soulské luxusní čtvrti Gangnam více než trojnásobek odhadní ceny, a porazil tak konkurenčního uchazeče Samsung Electronics. Částka představuje nejvyšší cenu nabídnutou v aukci za jednotlivý pozemek v Jižní Koreji.

Hyundai Motor Group hodlá na pozemku o rozloze téměř 80 tisíc čtverečních metrů vybudovat rozsáhlý komplex zahrnující kromě ústředí rovněž hotel, kongresové centrum a zábavní park. „Nabídnutá cena je nesmyslná. Byl jsem šokován,“ uvedl jeden z investičních manažerů společnosti LS Asset Management. „I když vezmeme v úvahu soupeření se Samsungem, je nabídnutá cena přemrštěná,“ dodal.

Hyundai a Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě a působí i v České republice a na Slovensku. Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájil sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.

Newsletter