I Elon Musk je jen člověk. Pět případů, kdy selhal

Nikdo není dokonalý. I největší osobnosti a geniální podnikatelé zažívají občas neslavné chvilky, kdy se jim prostě nedaří. Jsou to totiž taky jen lidé. A každý někdy selže – a takových selhání je často v životě více, než kolik se nám podaří dosáhnout úspěchů. Například Thomas Edison prý učinil 10.000 neúspěšných pokusů, ale když se mu konečně podařilo rozsvítit žárovku, vepsal se tímto jediným úspěchem do historie.

Jednou z nejsledovanějších osobností je v současné době americký podnikatel a vizionář jihoafrického původu Elon Musk, který založil kosmickou společnost SpaceX a automobilku Tesla, spoluvlastnil internetový platební systém PayPal a inicioval založení společnosti SolarCity, která se zabývá instalací solárních panelů pro domy. I tomuto géniovi se však taky občas nezadaří. Zde je pět případů, kdy Musk musel přiznat, že selhal. Jejich výčet sestavil server entrepreneur.com.

Chcete se dostat po bok miliardářů?

  1. Když Netscape ignoroval jeho žádost o práci a on se na to nedokázal zeptat

V jednom rozhovoru pro internetový televizní program Foundation vyprávěl Musk o tom, jak se po dokončení svého studia na univerzitě neúspěšně snažil získat práci u společnosti Netscape:

„Nedostal jsem od Netscape odpověď a skutečně jsem se snažil, potloukal jsem se po vstupní hale, ale byl jsem příliš nesmělý na to, abych někoho oslovil. Tak jsem jen tak postával ve vstupní hale. Bylo to docela trapné. Jen jsem tam stál a snažil se dívat, jestli tam je někdo, s kým bych mohl mluvit, ale prostě jsem to nedokázal. Měl jsem příliš velký strach někoho oslovit. Tak jsem odešel.“

  1. Když jako CEO dostal v PayPal výpověď, zatímco byl na líbánkách

V říjnu 2000 byl Musk, v té době ve funkci CEO společnosti PayPal, v Austrálii na líbánkách spojených s pracovní cestou. Vedení společnosti PayPal se v jeho nepřítomnosti rozhodlo Muska z čela firmy odstranit.

Musk chtěl tehdy jako platformu využívat Microsoft namísto Unixu, který preferoval CTO Max Levchkin. Výsledný boj o moc v kombinaci s obtížným obdobím, kterým firma procházela poté, co jí obří podvod uživatelů PayPal způsoboval měsíční ztráty ve výši 10 milionů dolarů, vedl k Muskově výpovědi. „Není dobrý nápad odcházet z práce ve chvíli, kdy se tam děje hodně důležitých věcí, které způsobují, že jsou lidé pod velkým tlakem,“ komentoval podle serveru svůj vyhazov Musk.

  1. Když došlo k nehodě prvních tří raket SpaceX

Dnes je SpaceX společnost vydělávající miliardy dolarů. V roce 2008 to však byla doslova černá díra na peníze. Musk do ní do té doby nalil sto milionů dolarů, ale jeho první tři rakety explodovaly dříve, než se dostaly na oběžnou dráhu.

Uspěla až ta čtvrtá a díky tomu se firmě podařilo získat zakázku od NASA v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Kdyby však bývala opět neuspěla, a důvodů k tomu mohla mít víc než dost, mohlo to znamenat konec SpaceX a/nebo Tesly.

  1. Když explodoval Falcon 9 ještě před startem

V roce 2016 došlo k výbuchu rakety Falcon 9 za 50 milionů dolarů během kontroly před startem. Přitom došlo ke zničení satelitu společnosti Facebook za 200 milionů dolarů, vybudovaného se záměrem zlepšit přístup k internetu pro 14 afrických zemí. Musk a SpaceX přitom dlouho nemohli přijít na to, jak k této nehodě mohlo dojít – příčinu odhalili teprve dva měsíce po explozi.

Bezos chce do vesmíru. Dotuje svůj sen penězmi z Amazonu

  1. Když nezapůsobil na Trumpa

Musk si vysloužil palbu kritiky za to, že se zúčastnil schůzky poradního sboru velikánů automobilového průmyslu prezidenta Donalda Trumpa. Zakladatel SpaceX a Tesly však v prohlášení argumentoval tím, že pro něj bylo důležité „urychlit přechod světa na udržitelnou energii a dopomoci lidstvu k osídlení jiných planet.“

Tyto snahy se však evidentně minuly účinkem. Nový prezident oznámil plánované omezení standardů palivové efektivity zavedené za Baracka Obamy a zrušil zákony na ochranu vodních cest před odpady z těžby uhlí. Trumpovu finanční podporu NASA Musk také zrovna neocenil – prý nemění nic na tom, co NASA dělá. „Současné programy zůstávají tak, jak jsou, a nebyly poskytnuty žádné další prostředky pro Mars,“ uvedl na svém twitterovém účtu Musk.

Od bicyklu po Porsche…čím jezdí nejbohatší muži světa

Jak to stíhá? Nová firma Elona Muska spojí mozek s počítačem

Newsletter