Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

I štěstí lze naplánovat?

Ve snaze ukázat, že i štěstí je možné plánovat s předstihem, pekingská olympiáda odstartovala dne 08.8.2008 ve 8:08, s odvoláním na údajně příznivé vlastnosti čísla osm. V čínštině výslovnost slova osm zní jako „prosperita“- Naopak, číslice čtyři zní docela jako „smrt“ a tak se předpokládá, že přináší neštěstí. (Mnoho čínských staveb postrádá čtvrtá patra, stejně tak jako některé z těch západních vynechávají patra 13.) Tyto pověry jsou obvykle považovány za neškodné kulturní vtípky. Legrace jde však stranou v momentě, když se okolo začnou točit peníze.

Nová studie s využitím výzkumu limitních příkazů (nabídka obchodování akcií za určitou cenu) v tchajwanském akciovém trhu pojednává o tom, jak tato přesvědčení ovlivňují finanční trhy. Autoři studie měřili sílu pověrčivosti obchodníků pravidelností, s jakou si zvolili ceny končící číslicí osm a jak usilovně se vyhýbali číslu čtyři. Institucionální investoři a cizinci byli obecně objektivní v tomto ohledu. U místních jednotlivců, nicméně, byla o více než 50 procent vyšší pravděpodobnost, že objednávka skončí číslicí osm nežli čtyři.

Takovéto iracionální chování v oblasti investic však většinou není zadarmo: denní výnosy nejpověrčivější pětiny investorů byly o 0,03 % nižší, než u těch nejméně pověrčivých. To se rovná ročnímu deficitu 8,8 % (jaká to náhoda).

Podle serveru The Economist náklady na zaujatost jdou za rámec používání číslic čtyři a osm. Nárůst pověrčivé víry o jednu standardní odchylku vedl k poklesu denních výnosů o 0,02% (4% v průběhu roku, další náhoda). To naznačuje, že pověrčivé víry jsou spojeny s jinými předsudky, které snižují zisky pro obchodníky v širším měřítku. Některé z nich mají také co do činění s preferencí investorů týkající se kulatých číslic.

Je obecně známo, že drobní investoři podléhají přílišné sebedůvěře, rušivé extrapolaci a preferenci pro všechno co je známé. Tyto předsudky mají za následek, že tito obchodníci se stávají snadným terčem pro algoritmické obchodníky, takzvané kvanty, kteří využívají tohoto předvídatelného chování. Dlouze by o tomhle mohl jistě vyprávět pan Karel Janeček, zakladatel firmy RSJ působící v oblasti algoritmického obchodování.

Naštěstí pro tchajwanské intradenní obchodníky, vědci zjistili, že číselné předsudky poleví v průběhu času. Možná, unavení ze ztráty peněz nebo díky získaným zkušenostem, investoři mají tendenci zbavovat se svých subjektivních tendencí založených na pověrách v průběhu času. 

Newsletter