Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

I štěstí lze naplánovat?

Ve snaze ukázat, že i štěstí je možné plánovat s předstihem, pekingská olympiáda odstartovala dne 08.8.2008 ve 8:08, s odvoláním na údajně příznivé vlastnosti čísla osm. V čínštině výslovnost slova osm zní jako „prosperita“- Naopak, číslice čtyři zní docela jako „smrt“ a tak se předpokládá, že přináší neštěstí. (Mnoho čínských staveb postrádá čtvrtá patra, stejně tak jako některé z těch západních vynechávají patra 13.) Tyto pověry jsou obvykle považovány za neškodné kulturní vtípky. Legrace jde však stranou v momentě, když se okolo začnou točit peníze.

Nová studie s využitím výzkumu limitních příkazů (nabídka obchodování akcií za určitou cenu) v tchajwanském akciovém trhu pojednává o tom, jak tato přesvědčení ovlivňují finanční trhy. Autoři studie měřili sílu pověrčivosti obchodníků pravidelností, s jakou si zvolili ceny končící číslicí osm a jak usilovně se vyhýbali číslu čtyři. Institucionální investoři a cizinci byli obecně objektivní v tomto ohledu. U místních jednotlivců, nicméně, byla o více než 50 procent vyšší pravděpodobnost, že objednávka skončí číslicí osm nežli čtyři.

Takovéto iracionální chování v oblasti investic však většinou není zadarmo: denní výnosy nejpověrčivější pětiny investorů byly o 0,03 % nižší, než u těch nejméně pověrčivých. To se rovná ročnímu deficitu 8,8 % (jaká to náhoda).

Podle serveru The Economist náklady na zaujatost jdou za rámec používání číslic čtyři a osm. Nárůst pověrčivé víry o jednu standardní odchylku vedl k poklesu denních výnosů o 0,02% (4% v průběhu roku, další náhoda). To naznačuje, že pověrčivé víry jsou spojeny s jinými předsudky, které snižují zisky pro obchodníky v širším měřítku. Některé z nich mají také co do činění s preferencí investorů týkající se kulatých číslic.

Je obecně známo, že drobní investoři podléhají přílišné sebedůvěře, rušivé extrapolaci a preferenci pro všechno co je známé. Tyto předsudky mají za následek, že tito obchodníci se stávají snadným terčem pro algoritmické obchodníky, takzvané kvanty, kteří využívají tohoto předvídatelného chování. Dlouze by o tomhle mohl jistě vyprávět pan Karel Janeček, zakladatel firmy RSJ působící v oblasti algoritmického obchodování.

Naštěstí pro tchajwanské intradenní obchodníky, vědci zjistili, že číselné předsudky poleví v průběhu času. Možná, unavení ze ztráty peněz nebo díky získaným zkušenostem, investoři mají tendenci zbavovat se svých subjektivních tendencí založených na pověrách v průběhu času. 

Newsletter