Icahn přiznal podíl v další firmě, plánuje „zatopit“ managementu

Miliardář a kontroverzní investor Carl Icahn včera oznámil, že vlastní 8,5% podíl ve společnosti Hertz a plánuje vyvinout nátlak na její management ohledně nepřesností v účetnictví a údajných chyb v řízení firmy. Za zmíněný podíl Icahn utratil 470,5 mil. USD a získal tak 38,8 milionu kusů akcií.

Icahn uvedl, že se bude ucházet o místo v představenstvu společnosti, stejně jako učinil u ostatních společností, v nichž se stal podílníkem. V loňském roce společnost Hertz přijala strategii tzv. „poison pill“, která slouží jako ochrana před případným nepřátelským převzetím. Hertz tak učinila poté, co kolem společnosti začal kroužit právě Icahn, označovaný jako „investor – aktivista“.

Ke zmíněným nepřesnostem v účetnictví a chybám v řízení společnost firma uvedla, že vítá dialog se svými akcionáři a že se zabývá přípravou nových systémů kontroly poté, co již učinila výrazné změny ve svých finančních a účetních týmech.

Během středeční seance se akcie společnosti propadly o 13 % a to po té, co Hertz zrušil své původní odhady celoročního výsledku hospodaření, kvůli údajnému nedostatku vozů v souvislosti s rozšířeným svoláváním k opravám a také kvůli chybnému účetnictví.

Hertz již během března letošního roku ohlásil chystaný plán oddělení vybraných aktiv společnosti. Jednalo se o divizi zabývající se pronájmem automobilů. V té době již také vyplouvaly na povrch informace o tom, že si ve společnosti buduje podíl právě Icahn.

Během pondělí Icahn pro agenturu Reuters také uvedl, že společnost Family Dollar Stores, ve které má rovněž podíl, zbytečně promrhala stovky milionů dolarů, když se pokoušela zabránit převzetí ze strany svého rivala Dollar General, tak jak Icahn podle svých slov předpokládal.

I přes svůj pokročilý věk 78 let, je Icahn stále aktivním investorem. Možná se může zdát, že i nejaktivnějším ve své celé životní kariéře. Stále uzavírá nové akciové sázky a neúspěšným manažerským týmům společností způsobuje bezesné noci.

Newsletter