ICO jako mořské želvy. Dospělosti se dožije jen zlomek

Navzdory tomu, že fenomén Initial coin offeringu provázely vážné pochybnosti prakticky od jeho počátků v roce 2013, stal se asi jediným typem smart kontraktu, který se nesmazatelně zapsal do povědomí široké veřejnosti. O ICO si dnes povídají důchodci u piva, maminky na pískovištích i mladí studenti v MHD. Na kus nudného kódu, vymáhajícího dodržování určitých pravidel, je to neuvěřitelný úspěch. Co je toho příčinou? Zejména vidina rychle vydělaných peněz nebo alespoň vzrušení ze snadného kolektivního investování. Statistiky ale hovoří neúprosně. Minimálně 46 % ICO nepřežije první měsíce své existence a více než 10 % vybraného kapitálu ukradnou hackeři.

Předpokládat, že se každé ICO dopracuje alespoň do stádia hotového produktu, je asi stejně naivní, jako si myslet, že se z každého startupu stane úspěšná firma. Očekávat u každého ICO pohádkové zhodnocení pak připomíná honbu za bájným jednorožcem. ICO ohrožuje od začátku celá řada faktorů, v tom nejlepším případě jen nevyberou dost peněz a projekt se nikdy neuskuteční. Iniciátoři nabídky ji ale mohou v případě neúspěchu snadno opakovat, a to klidně do nekonečna (respektive finální ztráty důvěry). To je jeden z rozdílů oproti kampaním na crowdfundingových serverech. Další problém nastává v tom, že velké prostředky získané bez patřičných závazků lákají ke snadnému zneužití. Část iniciátorů ICO tak jednoduše sebere vybrané peníze a zmizí, právě jejich projekty jsou pak mediálně nejvděčnější, ve skutečnosti jsou ale v menšině. Nejvíce projektů prostě a jednoduše jen „vyvane“ do ztracena. Nakonec nesmíme zapomenout ani na fakt, že ne zrovna nevýznamná část kapitálu je také ukradena třetí stranou.

Průzkum ze začátku letošního roku, za nímž stojí mezinárodní poradenská síť EY, ukazuje, že více než 10 % kapitálu historicky vybraného během initial coin offerigu bylo ukradeno hackery. Ať již vinou chybně napsaných kontraktů nebo kvůli ztrátám způsobeným primitivním phishingem (ten podle EY dokonce převažuje). Vzhledem k tomu, že se dosud prostřednictvím ICO vybralo okolo 4 miliardy dolarů, představuje dosavadní ztráta způsobená pouze hackery zhruba 400 milionů dolarů.

Facebook začal blokovat reklamu na bitcoin, ICO a další kryptoprojekty

Neregulované investice s bonusovým rizikem

Server Bitcoin.com nedávno upozornil na zajímavý fakt. Podle dat serveru Tokendata.com, jednoho z nejobsáhlejších trackerů ICO projektů, bylo jen během loňské investiční krypto horečky spuštěno 902 nových tokenů, z nich 142 skončilo ještě ve fázi výběru kapitálu a 276, které financování úspěšně dokončilo, buď sebralo peníze a zmizelo, stalo se obětí vnějších predátorů (hacknutí špatně napsaného kontraktu), nebo nevyvíjí žádnou aktivitu a pomalu upadá do zapomnění – takových je ostatně většina. To ovšem znamená, že 46 % všech ICO již stačilo selhat hned v počáteční fázi projektu, tedy ještě před vytvořením vlastního produktu. Investoři tak přišli minimálně o 104 milionů dolarů, konečná čísla budou však ještě vyšší. Za chvíli si ukážeme proč.

Počet životaschopných ICO ale bude dokonce ještě nižší. Nad dalšími 113 ICO visí pomyslný Damoklův meč. Jejich vývoj sice ještě nestihl zcela vyhasnout, ale vývojářský tým kompletně přestal komunikovat (opuštěné Twitter účty, neaktivní skupiny na Telegramu, webové adresy vedoucí na nezaplacený hosting), nebo je jejich komunita tak malá, že v praxi projekt stejně nemá téměř žádnou šanci na úspěch (nedostatečný síťový efekt). Celkové skóre již neúspěšných, nebo alespoň k neúspěchu směřujících, projektů mezi loňskými ICO je tak ve finále 59 %, tedy 531 projektů. Celková ztráta pro investory činí 233 milionů dolarů.

ICO je z větší části zatím stále neregulovaná forma kolektivního financování, která využívá některé zajímavé vlastnosti kryptoměn. V rámci ICO se určité procento nově vytvořených limitovaných digitálních tokenů nabídne prostřednictvím smart kontraktu investorům výměnou za zákonné platidlo (například některou z fiat měn) nebo podkladovou kryptoměnu (případně jinou respektovanou kryptoměnu). Přesné zařazení initial coin offeringu je trochu komplikované. Řada ICO na první pohled připomíná nabídku cenných papírů, ne vždy ale tato analogie sedí (řada tokenů má například v projektech nějakou praktickou funkci). Oproti prvotní nabídce akcií, která zakládá vlastnický nárok na podíl v samotné společnosti, zde také investor získává pouze podíl v projektu, často takovém, který zatím existuje pouze na papíře.

Jak rozpoznat nebezpečí

Někdy je včasné rozpoznání nebezpečí poměrně snadné. Řada projektů má megalomanské ambice (Zero Traffic) nebo slibuje extrémně problematickou službu (Clitcoin), řeší již vyřešené problémy nebo nabízí příliš specifickou službu, o kterou není na trhu zájem. Jiné mají podezřele nízké množství již vybraného kapitálu. Naneštěstí tato metrika není příliš spolehlivá, neboť není nic snazšího, než to zkoušet stále dokola (Doft). Leccos také napoví demografie, vysokou koncentraci „neúspěšných ICO“ na území Afriky jednoduše nelze přehlédnout. Na druhé straně se pochybné projekty nevyhýbají žádnému kontinentu.

Kryptoměnový startup Confido získal díky ICO 375 tis. USD, teď zmizel

Několik podvodů z dějin ICO

PlexCoin (ztráta pro invesotry 15 milionů dolarů)

Od začátku poměrně netransparentní PlexCoin, těžící z módy anonymních kryptoměn, je pravděpodobně největší (prokázaný) pokus o podvod v dějinách ICO. Projekt spuštěný v srpnu 2017 byl zastaven v prosinci americkou Securities and Exchange Commission (SEC), a to na základě upozornění, že zakladatel PlexCoinu, Dominic Lacroix, již v minulosti podvedl americké a kanadské investory. Společnost PlexCorps, která za projektem stojí, se pak měla dopustit klamání investorů příslibem nerealistické návratnosti (1354 %), kterou podle SEC nebyla schopna nikdy doručit. Dalším vroubkem bylo nastrčení týmu falešných expertů, kteří měli dodat projektu na důvěryhodnosti.

Benebit (ztráta pro investory 2,7 až 4 miliony dolarů)

Ambiciózní Benebit o sobě prohlašoval, že hodlá sjednotit firemní věrnostní programy (jako jsou například letecké míle) do jednotné na blockchainu založené platformy. Kromě enormních ambicí na první pohled nic nenasvědčovalo podvodu – kanál na telegramu s více než 9000 uživateli a marketingový rozpočet 500 000 dolarů, white paper, který rozhodně nevypadal, jako když vypadne z pera univerzálního copywritera. Benebit vzbudil rozruch a investoři se začali hrnout. Problém nastal v okamžiku, kdy si někdo všiml, že fotografie týmu byla ve skutečnosti ukradena z nejmenované britské chlapecké školy, stejně tak jako detaily z pasů zakladatelů. Po odhalení tým začal rychle stahovat všechny kanály, které s Benebitem souvisely – web, white papery a účty na sociálních sítích. Odhady se různí, podvodníci si měli odnést něco mezi 2,7 až 4 miliony dolarů.

Opair a Ebitz (ztráta pro invesotry 2,9 milionu)

Opair a Ebitz jsou názvy dvou ICO podvodů, za nimiž stojí jedna osobnost – tajemný vývojář se symbolickým jménem Wasserman. Ten vytáhl z důvěřivých investorů dohromady 388 BTC. Opair sliboval decentralizovaný systém debetních karet, který využíval vlastní token XPO.  

Uživatelé si ale všimli, že LinkedIn profily některých členů týmu jsou falešné. Po upozornění na tento fakt se Opair urychleně vypařil, a to i s vybranými 190 BTC, stalo se tak v horké letní sezóně 2016.

Ebitz, který se objevil později, sliboval pro změnu vylepšenou anonymní měnu vycházející ze ZCashe. Někdo si však všiml, že e-mailové servery projektu jsou přesměrovávány na doménu předchozího projektu Opair. Po odhalení tohoto spojení stránka velice rychle zmizela, ICO ovšem ještě před tím stačilo od investorů vybrat 200 BTC (spekuluje se ovšem, že část daného objemu poslaly do projektu sami vývojáři, aby vznikl dojem větší legitimity).

PonziCoin (ztráta pro investory 250 000 dolarů)

 Asi nejúsměvnějším případem ze všech je PonziCoin. Token se objevil v roce 2017 a byl původně zamýšlený jako vtip poukazující na absurditu některých ICO projektů. Na svých stránkách veřejně deklaroval, že se jedná o podvod a investoři o své prostředky pravděpodobně přijdou. V zápalu ICO horečky se přesto našlo ne zcela zanedbatelné množství investorů, kteří do projektu peníze vložili. Po dosažení hranice 250 000 dolarů autor projektu zmizel i s nasbíraným kapitálem.

Stewart (GPO Fund): Americká IPO jsou mrtvá, budoucnost jsou ICO

Lze vůbec do ICO investovat bezpečně?

Lze řídit bezpečně za silné bouřky? Úplně pravděpodobně ne, ale při dodržení určitých základních pravidel můžeme značně eliminovat riziko. V případě investování prostřednictvím ICO je to podobné. Největší problém každopádně spočívá v nutnosti udělat si před každou investicí vlastní průzkum. To by samozřejmě mělo platit pro jakoukoli investici, v éře neregulovaného kolektivního investování je to ovšem trochu idealistická představa. 

Šest jednoduchých základních kroků, které by měly předcházet investování do ICO, by mohlo vypadat třeba následovně:

  1. Přečíst si ICO white paper od začátku dokonce. Dává základní myšlenka projektu vůbec nějaký základní smysl?
  2. Jaký problém daný produkt řeší? Má řešení smysl z pohledu byznysu?
  3. Kdo za projektem stojí a jaké má dosavadní zkušenosti? Co tito lidé dělali předtím, než se pustili do ICO. Podívejte se do jejich historie, na sociálních sítích jako je Twitter a hlavně LinkedIn. Působí jejich LinkedIn profil jako podvod (málo kontaktů, falešné fotografie – prozradí image search od Google). Nebojte se je také oslovit a klást obtížné a nepohodlné otázky.
  4. Píše se o projektech v komunitních diskusních fórech jako Reddit.com? Ano, jakým způsobem? „Moudrost davu“ je v případě rozpoznávání varovných signálů nedocenitelná.
  5. Jakým způsobem je ICO řešeno technicky, využívá nějakou důvěryhodnou protistranu spravující escrow účet, na kterém se hromadí sbíraný kapitál? Pokud ne, něco je pravděpodobně špatně již na začátku (není zde ani záruka, že dostaneme alespoň slibované tokeny).
  6. ICO projekty jsou dnes super horkým investičním nástrojem a jako takové jsou předmětem bezpočtu ratingů na webech, které ICO projekty sledují. Pokud projekt na žádných stránkách zalistovaný není, jedná se pravděpodobně o podvod. Ratingové stránky také většinou ukazují orientační míru rizika.

Šéf burzy Nasdaq: ICO jsou příliš mladé, naše burza je lepší zdroj financí

Popularita ICO jen tak neutichne ani v letos, přes určité zpomalení trhu na přelomu roku lze předpokládat spíše opak. A tak je dobré mít na paměti, že s rostoucím množstvím nabízených projektů rychle vzrůstá konkurence, roste také počet oportunistických nabídek a klesá návratnost. Míra rizika při investování do ICO je tak dnes zjevně ještě větší než kdykoli dříve a s tím je zkrátka třeba počítat.

 

Newsletter