IEA: Ceny ropy se již dotkly dna

Ceny ropy se možná již dostaly na své dno, protože těžba ve Spojených státech a dalších zemích, které nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), začíná rychle klesat a růst dodávek z Íránu není tak dramatický. Uvedla to v dnešní zprávě o stavu trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

IEA nyní věří, že těžba zemí, které nejsou členy ropného kartelu OPEC, klesne v letošním roce o 750 tisíc barelů denně místo doposud uváděných 600 tisíc barelů denně. Těžba v USA má klesnout o 530 tisíc barelů denně. „Jsou zde jasné signály, že tržní síly pracují a producenti s vyššími náklady snižují těžbu,“ uvedla IEA.

Těžba zemí OPEC v únoru podle IEA klesla o 90 tisíc barelů denně. Mohl za to výpadek těžby v Nigérii, Iráku a Spojených arabských emirátech. „Na druhé straně návrat Íránu na trhy byl méně dramatický, než Íránci tvrdili; domníváme se, že v únoru těžba stoupla o 220 tisíc barelů denně a prozatím se zdá, že návrat Íránu bude pozvolný,“ uvedla IEA

V důsledku těchto faktorů zásoby v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) poprvé za rok klesly, i když příliv ropy do zásobníků se zvýšil. Nicméně IEA očekává, že globální zásoby ropy a ropných produktů v první polovině letošního roku silně vzrostou o zhruba 1,5 až 1,9 milionu barelů denně. V druhé polovině roku však mají zpomalit růst na 0,2 milionu barelů denně. V předchozí zprávě agentura čekala zpomalení růstu na 0,3 milionu barelů denně.

„V případě cen je možná již světlo na konci toho dlouhého, tmavého tunelu, ale nemůže si být přesně jistí, kdy v roce 2017 dosáhne ropný trh tolik žádoucí rovnováhy. Je jasné, že současný směr jízdy je správný, i když cesta bude ještě dlouhá,“ citovala agentura Reuters zprávu IEA.

Newsletter