IEA: Svět bude méně lačný po uhlí

Celosvětová spotřeba uhlí bude v příštích pěti letech zvolňovat pod tlakem jeho největšího spotřebitele, Číny. Ta bude stále více tlačit na efektivnost výroby energií a různorodost zdrojů výroby, předpovídá Mezinárodní energetická agentura IEA.

Ta čeká do roku 2019 průměrné tempo růstu poptávky po uhlí 2,1 procenta ročně, což je zhoršení výhledu proti rok staré zprávě. V té čekala 2,3% roční tempo růstu do roku 2018. Růst poptávky po uhlí ale zpomaluje a trend bude dle IEA pokračovat. V letech 2010 až 2013 poptávka po uhlí rostla o 3,3 procenta ročně, v samotném roce 2013 to už bylo ale jen 2,4 %. 

Budoucnost energetiky?

Hlavním tahounem celosvětové spotřeby uhlí, která má v roce 2019 dosáhnout 6,5 miliardy tun, budou dle IEA nadále Čína a Indie. Růst spotřeby uhlí v Číně má dosahovat ročních 2,6 % na 4,6 miliardy tun uhlí v roce 2019. u Indie očekává IEA růst o 4,8 % ročně na miliardu tun. Obě země budou vyrovnávat propad spotřeby komodity v Evropě a Spojených státech, plynoucí z regulace emisí. „Indie předběhne Spojené státy do roku 2019 v roli druhého největšího spotřebitele uhlí na světě,“ předpovídá IEA.

Na vládu jde energetická strategie. Sází na jádro a uhlí

V USA by se díky prudkému růstu těžby plynu z břidlic měla poptávka po uhlí snižovat o 1,7 procenta ročně, předpovídá IEA. Snížit se má o 0,6 % ročně i celková spotřeba v zemích, které jsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), a to právě díky Evropě a USA, které vyrovnají růst spotřeby v Turecku, Koreji a Japonsku. 

NWR ve ztrátě řeší Debiensko a nepočítá s o moc jinou cenou uhlí

IEA upozornila na nízké ceny uhlí. Již v loňské zprávě varovala, že mnoho těžařů se potýká se ztrátami. Od loňského roku ceny uhlí dál klesly. Firmy snižují náklady, zlepšují řízení, ale pomohl i vývoj kurzu měn hlavních vývozních zemí či pokles cen ropy. Ropa totiž tvoří významnou část nákladů na těžbu uhlí, zejména při těžbě z povrchových dolů. 

Čína zahýbe trhem s uhlím. Zavede dovozní cla

„Přes obraz umírajícího odvětví je uhlí pro výrobu elektřiny stále zásadní, obstarává kolem 40 procent celosvětové výroby elektřiny. Je dostupné, snadno dopravitelné a což je pro aktuální dobu podstatné, nestojí mu v cestě žádné geopolitické napětí,“ poznamenala IEA.

Newsletter