Ifo: Sjednocení Německa? Zamrzlo už před 20 lety

Oblast někdejší Německé demokratické republiky (NDR) i 25 let po sjednocení Německa hospodářsky zaostává za zbytkem země. Vzhledem k tomu, že v bývalém východním Německu chybí velké podniky a stárne v něm populace, se nedá očekávat, že by se rozdíly mezi oběma částmi země v dohledné době vyrovnaly, vzkazuje respektovaný německý ekonomický institut Ifo.

„Všechno ukazuje na to, že východní Německo zbytek země nedožene ani za dalších 25 let,“ uvedl Joachim Ragnitz z mnichovského institutu. „Sbližování východu a západu Německa ve smyslu hospodářského výkonu se zastavilo už před 20 lety. HDP na obyvatele je v bývalé NDR od roku 1995 stále na úrovni 75 procent západoněmeckého průměru,“ uvádí.

Čtvrt století poté. Východ a západ Německa si nejsou blíž

Hlavní problém vidí Ragnitz v tom, že na území NDR nepůsobí žádný velký koncern, který vytváří vysokou přidanou hodnotu. „Samozřejmě i ve východních spolkových zemích vznikla celá řada úspěšných firem. V Drážďanech, v Lipsku, v Jeně nebo v okolí Berlína je několik komerčních zón, které vykazují pozitivní perspektivy,“ připustil ekonom. Nevidí ale v NDR žádnou společnost, která by dokázala nastartovat růst celých regionů.

Dohánění západní části Německa podle Ragnitze v 90. letech zpomalilo příliš rychlé přiblížení východoněmeckých mezd na západoněmeckou úroveň, aniž by zároveň vzrostla produktivita práce. V současnosti je podle ekonoma hlavní brzdou pro rozvoj bývalé NDR složení obyvatelstva, které je starší než na západě země. I to je důsledek vývoje v 90. letech, kdy především mladí lidé odcházeli na západ za lepší prací.

Podle Ragnitze by se němečtí představitelé měli vzdát iluze, že se v dohledné době podaří zcela narovnat rozdíly mezi východní a západní částí země, které se spojily 3. října 1990. „Zkušenosti ze západního Německa nám ukazují, že je spíš výjimka než pravidlo, když nějaký region dožene ostatní. I na západě je mnoho strukturálně slabých oblastí, které se i přes snahu zemských vlád nepřibližují v hospodářském výkonu silnějším regionům,“ uvedl Ragnitz. Zmínil například Dolní Bavorsko nebo severní část Hesenska, které jsou sice součástí nejbohatších spolkových zemí, jejich hospodářská výkonnost se ale pohybuje na celoněmeckém průměru.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter