Ikona biotech investorů AbbVie vsadila na boj s rakovinou

Americká růstovými investory vyhledávaná biotechnologická společnost AbbVie lukrativní nabídkou za vteřinu dvanáct porazila obra Johnson&Johnson a za 21 miliard amerických dolarů se posune do čela vývoje léků proti rakovině. Převezme Pharmacyclics.

Z části akciemi a hotovostí zaplatí AbbVie za jednu akcii specialisty na léčbu rakoviny 261,25 dolaru, J&J nabídla 250 dolarů.

AbbVie se akvizicí rozkročí co do spoléhání na omezený počet výrazných zdrojů příjmů. Zatím to byl zejména spoleh na léčbu artritidy přípravkem Humira. Naopak získá kontrolu na lékem Imbruvica, který omezuje vedlejší účinky chemoterapie.

Odkupní cena je o 39 procent nad závěrečnou cenou Pharmacyclics z 24. února. Po tomto dni vyšly najevo spekulace o převzetí.

Pharmacyclics loni dosáhla zisku 86 milionů dolarů, prodeje léku Imbruvica v roce 2018 jsou přitom projektovány za 3,56 miliardy dolarů. Loni to bylo 492 milionů dolarů. AbbVie přitom vyvíjí vlastní lék ABT-199, podle analytiků je ale na trhu místo pro oba.

Akcie AbbVie včera uzavřely o 1,1 % výš nad 60 dolary za akcii. V lednu dala firma výhled pro rok 2015 na dolním okraji očekávání analytiků. Odkázala na generika, které jí ujídají ze zisku (ku prospěchu pojišťoven a pacientů).

AbbVie se vítězným převzetím stejně dostane do úzké spolupráce s J&J. Ta je totiž partnerem Pharmacyclics při vývoji léku Imbruvica a měla tak logický důvod firmu ovládnout. „Budeme s AbbVie spolupracovat,“ uvedla už J&J.

Newsletter