Imigranti budují provizorní ekonomiku

V evropských luzích a hájích jsou jedním z dlouhodobě diskutovaných a poměrně citlivých témat imigranti. S náporem běženců z Afriky a Blízkého Východu se potýká většina evropských zemí, obzvláště pak Velká Británie a Francie.

Především Spojené království se stalo terčem tisíců migrantů, kteří však byli zastaveni ve francouzském přístavním městě Calais. Tam pro ně byl vybudován tábor, který se však postupně mění na samostatně fungující ekonomiku. V tzv. New Jungle, jak je táborové městečko nazýváno, žije několik tisíc utečenců, kteří buďto čekají na (ne)udělení potvrzení své žádosti o francouzský azyl či doufají v to, že se jim podaří proniknout do Eurotunelu pod Lamansškým průlivem.

Tábor, který byl v dubnu založen na území bývalé skládky, tak postupně začíná žít čím dál tím více organizovanějším životem, samozřejmě za pomoci neziskových organizací. Nejen že stanové městečko bylo připojeno k místnímu vodovodu a elektrické síti, zároveň se v něm rozjíždí téměř plnohodnotný ekonomický život.

Při procházce je možné narazit třeba na Afghánce sedícího v tureckému sedu  před malým, zato poměrně dobře zásobeným obchůdkem, jak balí jednu cigaretu za druhou. Hotové je pak prodává v balení po deseti kusech zhruba za jedno euro. „Cigarety jsou zde v táboře velice dobrý byznys,“ přepisuje utečencova slova agentura Bloomberg. Nejlépe se prý prodávají v místním nočním klubu.

V nově vznikající mini ekonomice je tak možné narazit nejen na obchody se smíšeným zbožím, ale i na provizorní restaurace, bary, školu, kde se se vyučují především jazyky, dále pak na kostel a dokonce i na noční klub.

Byznys v utečeneckém táboře tak postupně vzkvétá. Potvrzuje to i Maya Konfortiová, členka humanitární skupiny L’Auberge des Migrants. „Někteří obchodníci zde vydělávají poměrně slušné peníze,“ řekla pro Bloomberg. „Je možné tady najít nejen obchody, ale i bary a restaurace. Některé z nich jsou dokonce i poměrně dobré.“

I přesto je potřeba počítat s poměrně extrémními podmínkami. Stavební materiál je vzácný. Ve většině případů si utečenci musí postačit s pár prkny a plachtou. Zmiňovaný noční klub je například vytvořen z plastu a několika prken, které dohromady vytvářejí pevný obdélníkový základ pokrytý plachtou. Uvnitř pak najdete osamocený reprák, problikávající disko osvětlení, několik vodních dýmek a malou kuchyň. Jídlo je možné pořídit v rozmezí jednoho až dvou eur.

„Lidé si sem přichází zatancovat a dát si pivo, jako by byli zpět ve své rodné zemi,“ popsal situaci Zimako, jeden z nigerijských utečenců, který působí v táboře jako průvodce.

Zajímavostí je, že mnoho migrantů původně pochází z vyšší třídy. Jde o případy lidí, kteří mají vzdělání a svou vlastní profesi, vysvětlila Konfortiová. Svou zemi opustili kvůli strachu z války či perzekucí. Dnes ve snaze alespoň částečně se přiblížit svému bývalému životu se snaží vybudovat místo, které připomíná to, kde se dá žít jako normální člověk.

Imigranti, chudoba a kuličky

Směr Evropa, stanice Přežít

Newsletter