Impact Hub expanduje. Čeká „hurá“ a staví sedm pater radosti a úspěchů

Zdroj: Impact Hub

Coworking má před sebou zářnou budoucnost. Spousta firem si spočítala, že menší, flexibilnější zázemí je pro ně dobře. A spousta lidí si uvědomila, že všude dobře, doma nejlíp, akorát tam člověk nesmí být zavřený pořád. Největší a nejstarší český cowork Impact Hub se tak rozhodl expandovat. Díky investici od společnosti NWT se ve Zlíně rozjíždí stavba Silo II powered by Impact Hub, který má podle spoluzakladatele Impact Hubu Zdeňka Rudolského reprezentovat sedm pater radosti a úspěchů.

Už více jak rok se naše společnost potýká s celou řadou zákazů a uzavírek, jistě se to výrazně dotklo i provozu Impact Hubu. Jak se vám v této době daří a jak byste zhodnotil uplynulých dvanáct měsíců?

Přežili jsme to, tudíž se nám daří dobře. Sice jsme přišli o všechny akce a část členů, ale přežili jsme, a to je jediné, co se v této době počítá. Když je nejhůř, člověk pozná pravdu o lidech kolem sebe. A já jsem zjistil, že máme super investory, kteří tím prošli s námi s rozvahou a klidem. Že máme super tým, který se chová skvěle a slušně, i když je to vážně náročné. A že máme bezva komunitu členů, kteří s námi většinou zůstali alespoň na dálku, i když se zrovna nedalo vůbec setkávat.

Je pravda, že se mění podmínky na pracovním trhu, zaměstnavatelé volají po flexibilitě, a tím pádem je coworking na vzestupu? Dá se hovořit o novém trendu pracovního prostředí?

Každý extrém ve společnosti následně vyvolá další extrémní reakce. Takže teď, až se lidé oklepou z celkem slušného stresu vyvolaného pandemií a vážně dlouho nařízené sociální izolace, bychom měli očekávat velkou touhu po setkávání a radostných prožitcích. A dobře provozovaný coworking by z toho měl benefitovat, protože bude nabízet řešení pracovního prostředí, jak pro jednotlivce (hurá, už nemusím být sám doma), tak pro zaměstnavatele (hurá, můžu mít mnohem menší kanceláře a navíc se o ně nemusím starat, protože to dělají v coworkingu za mě). Jen za poslední 3 dny jsme zaznamenali 2 poptávky na možnost přestěhování do našich Impact Hubů od týmů větších než 20 lidí. Někdo teď, někdo to zvažuje za půl roku. Takže ano, myslím, že se dá hovořit o novém trendu.

Zdeněk Rudolský, zdroj: Alexander Dobrovodský

Kdo dnes nejvíce využívá coworkingové prostory? Zaznamenali jste v uplynulém roce příliv nových tváří, kteří se nuceně ocitli na home office a nechtějí nebo nemohou pracovat z domova?

Zase tolik se to nezměnilo. Stále do Impact Hubu chodí jednotlivci, kteří chtějí hub office místo home office, stále jsou v kancelářích týmy od třech po desítky lidí. Jen se to trochu obměnilo, protože někomu poslední rok vzal práci (ti bohužel dočasně nechodí) a jiní práci zase mají (ti do hubu chodí). Od příštích týdnů a měsíců očekávám, že se začnou vracet ti, komu opatření kolem pandemie zkomplikovala byznys a současně zůstanou ti, kteří huby stále potřebují. Co se týká opouštění home office a využívání coworkingu, to myslím, že bude silný nárůst. Spousta firem si spočítala, že menší, flexibilnější zázemí je pro ně dobře. A spousta lidí si uvědomila, že všude dobře, doma nejlíp, akorát tam člověk nesmí být zavřený pořád. Mít místo, kam chodíte mezi lidi něco dělat alespoň na chvilku během pracovního týdne, je opravdu důležité, i pro psychiku.

Vypadá to, že neusínáte na vavřínech a máte chuť neustále rozšiřovat své portfolio. Důkazem toho je i váš nový projekt ve Zlíně Silo II powered by Impact Hub. Co přesně ve Zlíně právě vzniká?

Doufáme, že se nám ve Zlíně podaří udělat krásné zázemí pro lidi, kteří chtějí něco dokázat. Kteří chtějí být s ostatními, co přemýšlí podobně, tedy chtějí být v jednom místě, v jednom ohnisku změny. Doufáme, že se nám podaří spolu s těmi, co se k nám přidají, udělat nové srdce města, kde to bude tepat společensky i byznysově a kde se u toho bude myslet i na pozitivní dopad. Zázemí bude mít všechny prvky, které jsme za deset let úspěšně vyzkoušeli v ostatních městech a místech, kde působíme. Zázemí pro jednoho i pro sto v kancelářích, které umíme přizpůsobit aktuální potřebě. Prostory pro setkávání dvou či desítek až stovek lidí. Byznysová kavárnička pro členy i návštěvy. Eventové prostory pro vzdělávací akce, byznysové akce, ale i pro akce společenské. Na střeše bude terasa na oslavy nejen byznysových vítězství. Když se nám to podaří a budeme mít podnikavou komunitu jako v jiných městech, věřím, že vznikne 7 pater radosti a úspěchů. Stavba budovy je v plném proudu a otevření plánujeme na konci léta. Už teď hledáme zajímavé projekty ve městě a potkáváme se s nimi. Pro ty, které jsme zatím nenašli, máme na webu místo, kde se nám můžou ozvat a říct, že by chtěli být u začátku projektu s námi.

Investorem Sila je česká inovační a technologická firma  NWT a.s. Jak jste se dali dohromady, mohl byste popsat okolnosti počátku vaší spolupráce?

Loni v létě se na nás obrátili kolegové z NWT s tím, že je baví, co děláme, a jestli bychom se nechtěli zamyslet, zda to ve Zlíně nezkusit společně. Nejdřív jsme si udělali poměrně rozsáhlou feasibilitku, pak jsme ji společně prošli a potvrdili jsme si, že společně bychom měli mít lepší projekt, než kdybychom nespolupracovali. A že bychom do města mohli přinést po covidu něco hezkého.

Silo II powered by Impact Hub, zdroj: Impact Hub
Silo II powered by Impact Hub, zdroj: Impact Hub

Čtenáři se mohli dočíst, že nová budova ve Zlíně je inspirována konceptem Smart city. Čím se tento koncept vyznačuje, jaká jsou jeho specifika?

Baví nás žít město, které nám neškodí, ale pomáhá a stejně tak chceme, aby projekt Silo II powered by Impact Hub byl užitečný. Hned vedle nás je zastávka vlaku i trolejbusu, chystáme stojany na kola a napojení se na bikesharing, chystáme dobíjení a stání pro elektroauta, přemýšlíme i o carsharingu. Budova bude technologické “áčko”. Zelená střecha je základ, k tomu fotovoltaika, abychom energii produkovali a současně abychom ji potřebovali co nejméně. Další chytrá řešení si necháme na pozdější povídání.

Co dalšího má Impact Hub v plánu v tomto roce? Jste známí akceleračními projekty a podporou začínajících podnikatelů, jaké akcelerační programy jsou nyní aktuální?

Během příštích měsíců se chceme dostat zpátky na plné obrátky. Mít huby plné akcí, více členů než před covidem a ještě se koukáme po dalších příležitostech na rozjezd nových projektů. A samozřejmě budeme dělat dále i akcelerační programy. Nově jsme se stali lídrem mezinárodního koncorsia, které vede nový program ClimAccelerator, a můžeme tak zásadně posouvat možnosti českého ekosystému a zdejších ambiciózních environmentálních řešení. Další příležitosti otevírá i naše zapojení do EIT Food, evropské platformy pro inovace v oblastech týkajících se jídla, probíhá výběr do 10. ročníku programu Social Impact Award pro mladé inovátory do třiceti let a čeká nás i další běh programu Impact First, kde se zaměříme na komunitní lídry, kteří velmi často zahajují pozitivní změnu v určité skupině nebo lokalitě.

Jak ovlivnila pandemie právě akcelerační programy, kdy je třeba vést a mentorovat začínající projekty? Jde to i na dálku? Jak moc vám chybí osobní kontakt?

Na úplném začátku byl přechod do online trochu překotný, protože se spousta věcí stala ze dne na den, ale dnes s odstupem to lze zhodnotit, že jsme obstáli. Všechno běží, jak má, a my se u toho ještě něco naučili. Některé věci si odnášíme i pro fungování dál, až pandemie pomine. I když samozřejmě nepochybuji, že se všichni už těší, až se zase budou startupy, projekty i mentoři moct potkávat osobně.

Zdeněk Rudolský: Před Impact Hubem dělal například produkci v Jazz clubu, podílel se na vydávání desek nebo na sbírce Bílá pastelka, působil také jako ředitel Amnesty International ČR. Jedenáct let se mu kolem Impact Hubu daří nabalovat větší a větší komunitu úspěšných a slušných lidí, kteří se umí postarat o sebe, svůj byznys a myslí u toho alespoň trochu i na svět kolem sebe. Jeho oblíbený projekt je 3 miliony pro 3 startupy za 3 dny, který dělal dohromady s Forbesem a Zonky. Ve volném čase se věnuje svému sedmiletému parťákovi a snaží se mu stačit. Rád čte opravdové knihy z papíru. Miluje čas, kdy si může pustit celou desku od začátku do konce. Sladkosti mu chutnají jen večer u super filmu.

 

Newsletter