Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Index síly koruny: Ač zpevnila, je silně podhodnocená

Za poslední měsíc se české koruně podařilo vůči dvěma hlavním světovým měnám posílit v nominálním vyjádření, mírné posílení ukazuje i Roklen index síly koruny. Přesto zůstává koruna vůči dolaru i euru silně podhodnocená.

Dubnové výsledky Roklen indexu síly koruny vycházející z teorie parity kupní síly, podle níž by stejné zboží mělo mít v různých zemích stejnou cenu, ukázaly na podhodnocenost koruny vůči euru o 31,74 %, což značí mírné sblížení české koruny a společné evropské měny v porovnání s předcházejícím měsícem. V případě dolaru, kdy koruna i nadále zůstává o více jak polovinu podhodnocená, index zaznamenal posun o jeden procentní bod ve prospěch koruny. Momentálně je česká koruna vůči dolaru podhodnocená o 51,47 %.

Podhodnocenost koruny podle Roklen indexu síly koruny

Měna

Březen 2016

Duben 2016

Euro

-31,91 %

-31,74 %

Dolar

-52,47 %

-51,47 %

 

Důvod podhodnocení částečně vězí nadále v intervenčním režimu České národní banky, která plánuje s tímto režimem skoncovat až ke konci první poloviny příštího roku. Otázkou zůstává, zda se ČNB odhodlá nakonec i k zavedení záporných depozitních sazeb. V takovém případě by byl vyvinut ještě větší tlak na oslabení tuzemské měny.

 

 

I po skončení intervenčního režimu ale nelze očekávat, že koruna posílí až na svou rovnovážnou úroveň, jak udává index, podle něhož by euro mělo být k dostání za 18,44 korun a dolar dokonce jen za 11,61 korun. Důvodem je nižší životní úroveň, jež odráží levnější cenu práce a také zboží. Parita kupní síly a tudíž pochopitelně ani Roklen index síly koruny tento důvod však neuvažuje.

„Odpovídající“ kurz dle Roklen indexu

EUR/CZK

18,44

USD/CZK

11,61

 

S postupem času bude však česká ekonomika postupně konvergovat k vyspělejším evropským ekonomikám a stejně tak i ke Spojeným státům. To se bude odrážet v síle domácí měny a její podhodnocenost vůči euru a dolaru se tak bude s časem snižovat.

Pokud se podíváme blíže na vývoj nominálních kurzů měn v posledním měsíci, jsme svědky opětovného posilování koruny vůči společné evropské měně, a to až na spodní hranici intervenčního pásma, přičemž se kurz drží okolo hladiny 27,02 koruny za euro. U dolaru je posílení koruny vůči této měně dáno spíše vývojem eurodolaru. Dolar za poslední měsíc vůči euru viditelně oslabil, a tím se tak stal slabším i proti české koruně, která je na euro navázána. Výsledkem je tak obchodování dolaru za méně než 24 korun.

Lednové údaje Big Mac indexu, který je Roklen indexu síly koruny velmi podobný a rovněž vychází z parity kupní síly, ukazují také na značnou podhodnocenost české koruny. Na rozdíl od Big Mac indexu, který pracuje pouze s jednou položkou, je však Roklen index síly koruny přesnější, neboť zahrnuje patnáct položek z odvětví potravin, které porovnává a následně průměruje. Minimalizuje se tak nedostatek Big Mac indexu ohledně preferencí spotřebitelů a rovněž se snižuje vliv mezd pracovníků.

Podhodnocenost koruny podle Big Mac indexu k lednu 2016

Euro

-25,4 %

Dolar

-39,5 %

 

O Roklen indexu síly koruny

Roklen index síly koruny byl sestaven společností Roklen360 a.s. za účelem určení, zda je česká koruna podhodnocená či nadhodnocená vůči dvěma hlavním světovým měnám – euro, dolar.

Index je založen na teorii parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých státech stejnou cenu. Výstupem indexu je procentní vyjádření podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti české koruny vůči euru a dolaru. Základem pro srovnání se stalo patnáct položek z odvětví potravin.

Srovnávané položky jsou následující: Mléko 1 l, bochník chleba 500 g, rýže 1 kg, vejce 12 ks, místní sýr 1 kg, kuřecí prsa 1 kg, hovězí kýta 1 kg, jablka 1 kg, banány 1 kg, pomeranče 1 kg, rajčata 1 kg, brambory 1 kg, cibule 1 kg, 1 hlávka salátu, voda 1,5 l. Cena každé položky v České republice je srovnána s cenami v eurozóně a USA. Následně jsou výsledky zprůměrovány.

Je potřeba vzít v úvahu zjednodušenost indexu. Ceny jednotlivých položek jsou ovlivňovány mzdami, daněmi nebo preferencemi spotřebitelů. Roklen index síly koruny se snaží tyto problémy minimalizovat na rozdíl od Big Mac indexu tím, že pracuje s širším spektrem zboží, které navíc není do takové míry ovlivněno mzdami zaměstnanců.

Data pro tyto reprezentativní položky byla čerpána ze statistického webu www.numbeo.com. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

Newsletter