Indická příležitost

Rozvojové trhy si v poslední době prošly poměrně silným výprodejem. Akciového krveprolití nebyla ušetřena ani Indie. Mohutný výplach byl pro mnohé investory zaměřující se na exotické země prodejním signálem. To však dle některých expertů není dobrý nápad, jelikož Indie, i díky nedávnému poklesu, nabízí velice zajímavé investiční příležitosti.

„Nejlepším způsobem, jak identifikovat příležitosti, a to i přes nedávný propad trhů, je zaměřit se na společnosti, jež profitují z poklesu cen komodit či z oslabené rupie,“ má jasno Prabhat Awasthi, analytik společnosti Nomura. Indický index BSE Sensex za tento měsíc odepsal bezmála 9 %, aby se tak dostal na svá roční minima. Za stejnou dobu pak rupie oslabila oproti americkému dolaru o zhruba 3 %. To vše pod vahou nervozity ohledně vývoje čínských trhů, oslabení jüanu, pádu cen komodit a nejistoty ohledně avizovaného navýšení amerických úrokových sazeb.

Marc Faber nejen o současném indickém trhu

Cenový pokles byl napříč sektory indické ekonomiky nevybíravý. Index Sensex se po výplachu obchoduje na úrovni jednoročního predikovaného ukazatele P/E na 14,8násobku ročního zisku, což je zhruba o 10 % méně než jeho pětileté průměrná hodnota.

V rámci této situace analytický tým společnosti Nomura vypichuje pět akcií, jejichž potenciál je opravdu slibný, a to i v situaci nepříznivého makroekonomického vývoje společně s trvajícím poklesem cen ropy a oslabováním indické měny. Mezi favority patří výrobce průmyslových barviv Asian Paints, dále pak firma Hindustan Unileve obchodující se spotřebním zbožím, IT společnost HCL Technologies, automobilka Mahindra & Mahindra a cementárna UltraTech Cement. V pořadí těchto podniků predikuje Nomura růst cen akcií o 2,1 %, 17,8 %, 21,4 %, 29,3 % a 18,1 % během příštích dvanácti měsíců.

Optimistický výhled si v případě Indie udržuje i Sanjiv Duggal, šéf oddělení asijských a indických akcií v HSBC  Global Asset Management. Ten je přesvědčen, že z hlediska tří až pětiletého časového horizontu je Indie jednou z nejlepších příležitostí v rámci asijského regionu.

“Trhy si prošly korekcí a rupie oslabila. To vše jsou jasné signály pro střednědobou až dlouhodobou investici,“ řekl Duggal pro server CNBC. Pozitivní výhled pak dle něj podporují ještě dva další katalyzátory. Prvním z nich je zavedení celostátní daně z přidané hodnoty, která má nahradit současné poměrně vysoké federální a regionální daně. Nový daňový systém by se měl rozjet v dubnu 2016.

„Na tento krok čekají lidé už několik let. Jakmile bude uskutečněn, stoprocentně zamíchá ekonomickými kartami celé země,“ míní Duggal. „Celkově se tak rozšíří daňová základna, což bude mít pozitivní vliv především na fiskální oblast,“ dodal.

Indie se otevírá byznysu. Hlad po IPO roste

Druhým motorem optimismu je pak očekávaná obnova korporátních zisků. Ta by měla být podpořena především zvýšením vládních investic, které budou zaměřené především na průmyslové a infrastrukturní projekty. Dosavadní hospodářské výsledky indických společností byly převážně zklamáním, jelikož si země prošla delším obdobím ekonomického zpomalení. To by se však mělo v dohledné době postupně zvrátit. Duggal očekává, že během příštích tří až pěti let by indické trhy měly růst ročním tempem o velikosti 15 až 20 %.

Indie: zlato „short“, akcie „long“?

Indie, šperky a poptávka po zlatě

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost

Newsletter