Indie hvězdou rozvojových trhů

Indická ekonomika by se podle mnohých mohla stát hvězdou rozvojových trhů v roce 2015. Tomu nasvědčují nejen pozitivní znaky tamního hospodářskému vývoje, ale i zrychlující se tempo implementace reforem premiéra Modiho.

„Očekáváme, že indický akciový trh překoná svojí výkonností v roce 2015 většinu rozvojových trhů,“ říka Howie Lee, investiční analytik společnosti Phillip Futures. Sensex, tamní akciový index, byl v minulém roce druhým nejlépe performujícím v asijském regionu, s ročním růstem překračujícím 30 procent. Dle konsensu zaznamená Indie v průběhu fiskálního roku končícího březnem 2015 růst ve výši 5,5 procenta. To by znamenalo, že indická ekonomika zaznamená více jak 5procentní růst dva roky po sobě.

„Růstový trend momentálně vypadá nezastavitelný,“ napsalo Centrum pro ekonomiku a obchodní výzkum (CEBR) minulý týden. Ve své výroční hospodářské zprávě skupina očekává, že se Indie stane největší ekonomikou OSN do roku 2018. Dále by se pak v roce 2024 měla Indie stát třetí největší ekonomikou světa, a postoupit tak o jeden stupínek nahoru ze svého současného postavení čtvrté největší ekonomiky světa.

V roce 2013 zaznamenala Indie prudký odliv kapitálu vyvolaný deficitem běžného účtu, zatímco Fed poprvé dal najevo své odhodlání skoncovat se svým stimulačním program.

Problémy, které sužovaly Indii v posledních dvou letech, jsou z velké části vyřešeny nebo alespoň zmírněny. Vzhledem k poklesu cen komodit se podařilo dostat jak deficit běžného účtu platební bilance tak i vysokou inflaci pod kontrolu.

Zásadní změny

Listopadové velkoobchodní inflační údaje se dostaly na nulu po více než pěti letech a daleko od květnového 6procentního nárůstu. Globální pokles cen potravin se ukázal být účinnějším v potlačování inflace, nežli zvýšení sazeb z roku 2013 indickou centrální bankou.

Zatímco deficit běžného účtu zůstává na vysoké úrovni 2,1 procenta hrubého domácího produktu, očekávání nízkých cen ropy pomohou zmírnit problémy. Nejenže levnější ropa sníží účet za import, ale taktéž dá Modimu možnost skoncovat s dieselovými dotacemi, které stály vládu v loňském fiskálním roce více jak 20 miliard dolarů.

Jakmile tyto dvě zátěže indické ekonomiky odezní, tamní hospodářství bude hledět vstříc lepším zítřkům. Zdá se, že období ekonomických výkyvů je u konce. Indie si za poslední roky vybudovalo obrovská množství devizových rezerv a domácí ekonomika se stala velmi flexibilní a dynamickou, takže případné zvyšování sazeb americkou centrální bankou by nemuselo mít tak negativní dopad na Indii jako na ostatní rozvojové trhy.   

Nicméně k dosažení růstu HDP vyššího než 6 procent je podle investiční banky Morgan Stanley nutný důraz na střednědobé reformy, včetně uvolnění pravidel akvizice pozemků, flexibility na trhu práce, zavedení daně z výrobků a služeb a vytvoření národního daňového systému. Krom toho zůstává i nadále celková jednoduchost podnikání prioritou vlády, dodává banka.

Newsletter