Indie, šperky a poptávka po zlatě

Celosvětová poptávka po zlatě klesla v roce 2014 na nejnižší úroveň za posledních pět let. Celková poptávka dosáhla 3924 tun, meziročně tedy klesla o 4 procenta. Investice do zlatých cihel a mincí klesly o 40 procent na 1064 tun, jelikož investoři, již provedli významné nákupy v roce 2013 uprostřed prudkého poklesu ceny, se loni dalších nákupů zdrželi, píše zpráva World Gold Council. V Číně, kde poptávka po zlatých mincích a prutech klesla na polovinu, vyčkávali na silný signál ke koupi zlata, nicméně žádný ne a ne přijít. Mezitím, tamní oživení akciového trhu, zejména ve druhé polovině roku, nabídlo investorům atraktivní alternativu.

Co se týče poptávky po špercích, i zde se Číňané drží zpátky, ale například v Indii zájem spotřebitelů roste. Tamní poptávka po špercích vzrostla v posledním roce o 8 procent na rekordních 662 tun a to navzdory opatření, které má omezit dovoz zlata. Podle WGC to byly svatby a festivaly, jež souvisely s vysokým objemem nákupů šperků. Ten dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí 197 tun, což je takřka 18procentní nárůst oproti čtvrtému čtvrtletí minulého roku.

I přes růst indické poptávky se celosvětová poptávka po špercích propadla bezmála o 10 procent na 2153 tun. I tak ale šperky zůstávají největším zdrojem poptávky po zlatě.

Ve srovnání s rokem 2013, byly ceny zlata v roce 2014 relativně stabilní, v průměru 1266 dolarů za unci. Zpomalení odlivu prostředků ze zlatých ETF fondů na 159 tun v roce 2014 z 880 tun v předchozím roce napomohlo trhu dosáhnout určité stability.

Co se týče výhledu pro ceny zlata, tak se zdá, že v poslední době dochází k obratu sentimentu. Medvědi, již dominovali trhu zlata v posledních dvou letech, pomalu odcházejí do ústraní. Nejistota ohledně dalšího směřování cen akciových trhů společně s akcemi Švýcarské národní banky obracejí pozornost k takzvaným bezpečným přístavům, mezi něž zlato spadá. Na trhu je navíc patrný úbytek krátkých pozic.

Centrální banky navíc podpořily v roce 2014 ceny zlata rostoucími nákupy oproti minulému roku až o 17 procent na 477 tun. Nejvýznamnějším kupujícím byla centrální banka Ruska, jež uskutečnila nákupy dosahující 173 tun. Odhaduje se, že Rusové momentálně drží až 1200 tun zlata, což představuje 12 procent jeho celkových rezerv, dodává WGC.

Newsletter