Indie vyhodila úředníka. 24 let nepřišel do práce

V Indii jsou vládní pracovní místa považována za životní štěstí. A. K. Verma to podtrh omračujícím způsobem. Verma, výkonný inženýr na ústředním oddělení práce, byl nyní vyhozen poté, co se naposledy v práci objevil v prosinci roku 1990, všímá si svérázného případu CNBC.

„Zažádal o prodloužení dovolené, což nebylo schváleno. Vzepřel se pokynům vrátit se do svého zaměstnání,“ stojí ve vládním prohlášení. Dokonce i poté, co ho v roce 1992 vyšetřování uznalo vinným z „úmyslné absence ve službě“, trvalo dalších 22 let, než ministr vlády zasáhl, aby ho z pracovního místa odstranil, poznamenala vláda.

Indické pracovní právo, o kterém Světová banka říká, že je nejvíce omezující kdekoliv, činí těžkým vyhodit zaměstnance z jiného důvodu, než z trestního pochybení. Státy, v čele s Rajasthan a Madhya Pradesh, nedávno změnily zákon, aby bylo jednodušší přijímat a propouštět personál. To – na rozdíl od odborů – přivítali představitelé průmyslu.

Premiér Narendra Modi nařídil omezit nekontrolovanou absenci tím, že se úředníci v Novém Dillí začali hlásit do práce pomocí skeneru otisků prstů. Výsledky evidence jsou navíc přístupné veřejně na adrese www.attendance.gov.in

Newsletter