Indie: zlato „short“, akcie „long“?

V sobotu byl oficiálně představen plán indického rozpočtu pro letošní fiskální rok. I přesto, že nebyla splněna všechna původní očekávání, investoři se všeobecně shodují, že rozpočet uvedený ministrem financí Arunem Jaitleyem v sobě zahrnuje alespoň některé prorůstové podněty, od zvýšení investic do infrastruktury až po snížení korporátní daně. Zároveň zavádí i nový program, pomocí kterého má být omezen dovoz fyzického zlata do země.

Indie během minulého roku předběhla Čínu a stala se tak největším poptávajícím fyzického zlata na světě. Za rok 2014 bylo do třetí největší asijské ekonomiky dovezeno 842,7 tun žlutého kovu, zatímco do Číny „pouze“ 813,6 tun. Světová poptávka po zlatě tak dle údajů World Gold Council klesla o 4 %, až na svá pětiletá minima. Na vině byl především silně posilující dolar společně s vidinou brzkého navýšení amerických úrokových sazeb.

Aktuální „zlatý“ výhled do budoucna není nikterak valný. Dolar opět posiluje, většina odhadů ohledně zvýšení amerických sazeb se shoduje na polovině roku a do toho přišla indická vláda s dalším návrhem jak omezit dovoz žlutého kovu do země. Záměrem je vytvořit alternativu, která by nezpůsobovala mohutný odliv zahraničních devizových rezerv ze země a nezvyšovala by už tak dost velkou zásobu fyzického zlata.

Ministr Jaitley pro tento účel vytvořil program o třech bodech, pomocí kterých má dojít k monetizaci zlatých rezerv. Jednou z částí programu je emise tzv. zlatých dluhopisů. Princip tohoto instrumentu spočívá v investici do dluhopisu s pevným kupónem, jehož hodnota se odvíjí od ceny zlata. Nedochází tedy k nákupu žádného fyzického kovu, nýbrž pouze ke koupi vládou emitovaného certifikátu, který je odvozen od vývoje na zlatém trhu. Bližší informace o koncepci návrhu ale nebyly specifikovány.

Tento duh instrumentu není ve světě žádnou novinkou. Dle slov Nimeshe Shahe, výkonného ředitele investiční společnosti ICICI Prudential Asset Management, se jedná o dobrou investiční příležitost pro ty, co nechtějí nakupovat fyzické zlato, ale do budoucna věří v růst jeho ceny, která se poté projeví v ceně samotného dluhopisu.

Analytici se shodují, že pokud by se tento návrh setkal s pozitivní odezvou, cena fyzického zlata by  pravděpodobně klesla dolů. „Státní zlaté dluhopisy mohou potenciálně omezit poptávku po fyzickém kovu, což by se vzhledem k dosavadnímu nakupovanému množství ze strany Indie mohlo projevit v relativně silném poklesu jeho cen,“ popisují budoucí možnosti analytici z JP Morgan.

Tento názor pak potvrzuje i Victor Thianpirya, komoditní stratég společnosti ANZ. „Dokonce i mírné snížení indického zlatého dovozu bude velice negativně působit na velikost světové poptávky po tomto kovu,“ řekl pro server CNBC. Na druhou stranu je Thianpirya přesvědčen, že samotné zavedení avizovaného programu bude trvat léta.

Koncept zlatých dluhopisů má také nahradit stávající mechanismus zlatých vkladů, který některé indické banky nabízejí. Ten se totiž během několika let své existence neukázal jako atraktivní, jelikož je podmíněn minimálním vkladem o velikosti 500 gramů zlatého kovu, ze kterého je poté vyplácen pravidelný výnos o velikosti 1 %. Experti se shodují, že nový návrh monetizace zlata by měl mít mnohem nižší vstupní požadavky a zároveň i vyšší výnos.

Nekonečná rally?

Indické akcie patřily v loňském roce v rámci rozvojových trhů mezi ty nejvýkonnější. Akciový index Sensex zažil rally o velikosti více jak 30 %. Hlavním tahounem byl zejména příliv zahraničních fondů, které věřily v potenciál reformní politiky premiéra Modiho. Ten však v tomto směru „lehce zaspal“, což je patrné i v samotném rozpočtovém návrhu, který nadále zahrnuje i kritizované věci jako jsou například nákladné dotace umělých hnojiv a potravin. I přesto zůstávají očekávání relativně dobrá. Sám Jaitley počítá s ekonomickým růstem o velikosti 8 až 8,5 % oproti letošním 7,4 %, přičemž nejsilnějším motorem stále zůstává levná ropa.

Po samotném zveřejnění rozpočtu, banky a investiční společnosti obnovily své pozitivní výhledy. Japonská investiční společnost Nomura sází na 19% růst indexu Sensex, který by tak letošní rok měl zakončit na hodnotě zhruba 33 500 bodů, britská Citibank pak věří v úroveň 33 000 bodů. Goldman Sachs naopak očekává růst dalšího indického indexu Nifty a to až na hodnotu 9 500 bodů, což odpovídá zhruba 6% zvýšení oproti současné úrovni.

„Z naší perspektivy je nový rozpočet vnímán pozitivně. Stále se nese v duchu podpory ekonomického růstu, především pak na uvolnění nabídkové strany celé ekonomiky,“ přepisuje oficiální vyjádření společnosti Nomura server CNBC.

„Letošní rozpočet považujeme za další stavební kámen pokračující reformní politiky, která všeobecně podpoří ziskovost podniků a tedy i samotný ekonomický růst,“ řekl Sunil Koul, stratég Goldman Sachs. Jedinou vadou na kráse, kterou Koul spatřuje na současném akciovém trhu, jsou vyšší valuace. Predikovaný ukazatel zisku na akcii indexu MSCI India se dostal za hranici 18násobku zisku na akcii, což je vzhledem k 16násobku na začátku roku poněkud vyšší číslo, než by nervy některých investorů mohly snést. Z pohledu Goldman Sachs však tento fakt silně přebíjí cyklický odraz ekonomiky, který vytváří prostor pro opětovné snížení indický sazeb společně s dalšími reformami.

 

Newsletter