Inflace citelně zpomaluje, další zásah ČNB stále pravděpodobnější

Spotřebitelské ceny klesly v prosinci proti listopadu o 0,1 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 0,1 procenta (z 0,6 procenta v listopadu). Průměrná míra inflace za celý rok 2014 dosáhla 0,4 procenta a byla nejnižší od roku 2003.

České spotřebitelské ceny klesají, loňská inflace nejslabší od roku 2003

Míra inflace v prosinci zaostala za konsensem analytiků (0,2 procenta) i za prognózou České národní banky (0,6 procenta). Za celý loňský rok pak cenová hladina stoupla dle očekávání o 0,4 procenta. Pomalejší prosincový růst cenové hladiny, než s jakým centrální banka počítala, je dán několika deflačními činiteli. K těm nejvýznamnějším loni patřil pokles cen ropy na světových trzích, dobrá úroda, dopad sankcí souvisejících s rusko-ukrajinským konfliktem a hospodářský útlum v eurozóně. Především dopad snižujících cen ropy byl v prosinci ještě citelnější, než ekonomové a analytici předpokládali.

Průmysl prožívá svůj útlum, zejména kvůli zpomalení eurozóny

Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla, jako každý rok

Česká národní banka proto na svém dalším měnověpolitickém zasedání, jež se koná počátkem února, pravděpodobně zasáhne tak, aby se pokusila deflační tlaky zmírnit. Na svém zatím posledním, prosincovém měnověpolitickém zasedání sice nevyloučila možnost další intervence za oslabení koruny. Zatím se však k tomuto řešení patrně neuchýlí a použije slabší opatření v podobě prodloužení deklarovaného období, v němž korunu intervenčně oslabuje, do druhé poloviny příštího roku, nebo dokonce až za jeho horizont.  

Koruna nejníž od roku 2006!

Korunu sráží strašák deflace. Tomšík hovoří o riziku

Newsletter