Inflace, inflace a zase inflace

Klíčové body

  • ECB na červnovém zasedání ponechala sazby beze změny.
  • Květnová data v ČR dnes potvrdí 15% růst cen.
  • Americká inflace se udrží nad 8 %. Euro bude hledat podporu složitěji.
Zdroj: Depositphotos

Evropská centrální banka včera dle očekávání ponechala sazby beze změny. V červenci se již téměř jistě prvního zvýšení dočkáme. Dle slov guvernérky Lagardeové by měl přijít standardní 25bodový hike. V první polovině roku zároveň bude ukončen program nákupů aktiv APP. Dle očekávání pak bude ECB pokračovat v reinvesticích aktiv nakoupených v rámci tohoto programu. Euro v reakci na rozhodnutí o sazbách a tiskovou konferenci reagovalo chvilkovým posílením, ve zbytku dne však ztrácelo a vůči dolaru oslabilo ve směru 1,0600 EURUSD.

Včerejší zasedání ECB se neslo v opatrnějším duchu, když jsme byli svědky zachování úrokové stability s indicií ohledně prvního zvýšení sazeb, které by mělo proběhnout na příštím, tedy červencovém zasedání. Evropská centrální banka dle včerejších vyjádření guvernérky Lagardeové zvolí zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

V případě silnějších cenových tlaků pak není vyloučeno razantnější, tedy 50bodové zvýšení na některém z dalších měnověpolitických zasedání. Pro dvojnásobné zvýšení na zářijovém zasedání by muselo dojít k navýšení střednědobého výhledu inflace. Více jsme o včerejším zasedání psali zde.

Euro v reakci na rozhodnutí o sazbách a následnou tiskovou konferenci chvilkově posílilo nad 1,0750 EURUSD, poté však zisky odepsalo a propadlo se do ztráty. Vůči dolaru v odpoledních hodinách kleslo pod hranici 1,0650 EURUSD. Hlavní měnový pár po dvou týdnech konsolidace klesl pod spodní hranici předešlého pásma.

Další impulz pro potvrzení tohoto pohybu by mohla přinést dnešní americká inflace za květen. Jakým tempem rostly ceny na druhé straně Atlantiku budeme sledovat ve 14:30. Tržní konsenzus se nachází na hodnotě 8,3 %, což je stejná hodnota jako v dubnu. Jádrová složka by pak měla vykázat hodnotu 5,9 %, což by znamenalo mírný pokles po dubnových 6,2 %.

Mimo americké inflace dnes budeme sledovat i tu českou, která by dle tržních odhadů měla zaznamenat další zrychlení, a to na hodnotu 15,4 %. Meziměsíčně se tak očekává další 1,3% růst cen. Koruna se vůči euru stále drží v těsné blízkosti hranice 24,70 EURCZK. Vyšší než očekávaný výsledek květnové inflace by mohl trhy navnadit na zvýšení sázek ohledně červnového zvýšení sazeb o celý procentní bod, které guvernér ČNB Rusnok nevyloučil. To by v průběhu dnešního dne ve světle horší tržní nálady byl hlavní impulz pro posílení domácí měny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0602 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,23 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0580 do 1,0706 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,69 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,24 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,06 do 23,37 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter