Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Inflace nahrála ČNB, koruna dál míří na 27,00

Slabší meziměsíční vývoj tuzemské spotřebitelské inflace za měsíc červen dodala členům bankovní rady ČNB ospravedlnění pro zakotvení koruny vůči euru. Data i následný komentář ČNB k inflaci, která meziročně byla o 0,4 % nad prognózou centrální banky, trh přešel bez výraznějšího výkyvu. Naopak si vzal zpět část středečních ztrát a koruna drobně posílila. Během odpoledne opět testovala týdenní maxima pod úrovní 27,10, ale ta neudržela a končí den u hladiny 27,11 EURCZK.

Tuzemská inflace je nejvýš od prosince 2013

Ranní krátkodobé oslabení dolaru přes hranici 1,1100 EURUSD nenašlo dlouhodobější podporu a pohyb byl korigován. Naděje na dohodu s Řeckem pomáhala i dnes všem rizikovým aktivům přes poměrně ostré komentáře prezidenta ECB Draghiho o tom, že očekává spíše bankrot Řeků či německé kancléřky Merkelové, která si neumí představit další odpis řeckého dluhu.

Merkelová: Další odpis řeckého dluhu je vyloučen

Korekce ztrát na ropě spolu s akciovým trhem v Číně pomohla korigovat ztráty dolaru proti euru, které utrpěl za posledních 48 hodin. Odpolední vyjádření hlavního ekonoma MMF Blancharda, že scénář růstu amerického dolaru je stále na stole a americká ekonomika nejsilnější z velkých ekonomik světa, ponechal dolar v úzkém rozmezí k euru a v závěru dne hlavní měnový pár obchoduje na hladině 1,1030 EURUSD.

Tento způsob boje s propadem trhů…

Soudruzi! Ten propad musíme zastavit!

Vývoj do konce týdne zůstane v zajetí hlavních zpráv z Řecka, které má do dnešní půlnoci předložit sadu opatření, dále vývoje cen komodit a obecně averze k riziku. Týdenní vývoj na EURUSD nicméně potvrzuje, že nízká viditelnost ať už na načasování růstu amerických sazeb, vývoji v Číně nebo ohledně situace v Evropě nenahrává jasnému trendu a kolísavost zůstává vysoká.

Newsletter