Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Už jsme prorazili středový kurz 1,070 EURUSD.

Inflace nahrává brzkému exitu. Co na to forwardy?

EURCZK pokračuje beze změny na úrovni 27,02. Dolar vůči koruně mírně a momentálně se obchoduje za 25,50 USDCZK. Vůči euru se pak posunul k 1,060 EURUSD, kde otestoval silnou resistenci. Euro podpořil šéf ECB, když na tiskové konferenci sdělil, že není žádná naléhavý důvod pro další opatření.

Včerejší den přinesl nová data indexu spotřebitelských cen. Meziměsíční inflace v České republice za únor byla 0,4 %, meziroční 2,5 %, což překonalo očekávání o 0,1 procentního bodu. Aktuální inflační data představují další potvrzení robustního vývoje cen, což je podmínka, kterou si nastavila ČNB jako potřebnou k zahájení uvažování o ukončení intervenčního režimu.

Únorová inflace? Jasný vzkaz pro Rusnoka

Výsledek na 2,5 % tak představuje pro prognózu ČNB mírně proinflační riziko. Nicméně, 3měsíční forwardové body na EURCZK vzrostly během posledních dní o zhruba 2 halíře, což jde v podstatě proti představě brzkého ukončení obrany koruny před posílením pod 27,00 za euro. Pravděpodobně se jedná o proces uzavírání některých spekulativních pozic.

V rámci zahraničí jsme se dočkali zasedání Evropské centrální banky. QE bylo ponecháno beze změny, do konce března bude měsíční objem skupování aktiv 80 mld. EUR, od dubna 60 mld. EUR. ECB dále ponechala sazby beze změny, depozitní -0,4 %, refinanční 0 %, zápůjční 0,25 %. Hlavní inflační tlaky zůstávají utlumené a úrokové sazby zůstanou nízko po dlouhou dobu. Podle Dragiho už není naléhavý důvod pro další opatření.

Draghi: Nevidím důvod k dalším podpůrným opatřením

Na měnovém páru EURCZK nečekáme ani dnes volatilitu a měl by se držet v pásmu 27,02 až 27,04 EURCZK.

Během dnešního rána bude zveřejněna průměrná reálná měsíční mzda v Česku. Většina fundamentů pak bude zveřejněna odpoledne, přičemž hlavní přijdou z USA. Tolik očekávané navýšení úrokových sazeb Fedu by mohla zadržet pouze katastrofická data o zaměstnanosti. Poslední číslo agentury ADP však naznačuje, že je to velmi nepravděpodobné. Změna počtu pracovních míst mimo zemědělství se očekává na 185 000. Stejně důležitá, ne-li více, je míra nezaměstnanosti (očekávání 4,7 %), nárůst mezd pak o 0,3 %.

Dolar v průběhu včerejšího dne oslaboval o 0,4 %. K tomu přispěla tisková konference šéfa ECB, stejně tak i horší data nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončily na 243 000, očekáváno bylo 239 000. Tento údaj poskytl pohled na stav americké zaměstnanosti, respektive nezaměstnanosti, a jeho včerejší výsledek vede k stabilnímu základu pro zveřejnění dnešních pátečních dat.

Měnový pár EURUSD dnes očekáváme v rozmezí 1,056 až 1,062. Vůči koruně vidíme dolar v rozmezí 25,45 až 25,55 USDCZK.

Newsletter