Inflace v Británii je nejvyšší od poloviny roku 2014

Spotřebitelské ceny v Británii v prosinci meziročně stouply o 1,6 procenta. Inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně od od poloviny roku 2014. Vyplývá to z dnešních údajů tamního statistického úřadu. K růstu cen přispívá výrazné oslabení libry po červnovém referendu o odchodu Británie z Evropské unie.

Prosincový růst cen překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,4 procenta. V listopadu činila meziroční míra inflace 1,2 procenta.

Za růstem inflace stály podle statistického úřadu zejména vyšší ceny letenek a potravin a pomalejší pokles cen benzinu. Britská centrální banka v listopadu předpověděla, že inflace do konce letošního roku přesáhne 2,7 procenta, protože slabší libra tlačí vzhůru ceny dováženého zboží.

Centrální banka vývoj cen pozorně sleduje a snaží se posoudit jeho dopad na spotřebitelské výdaje. Ty britské ekonomice pomáhají čelit negativním dopadům loňského referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Britská libra od červnového referenda ztratila téměř 20 procent k dolaru a 13 procent k euru.

Newsletter