Inflace v červenci zpomalila. Sazby porostou stále dle plánu

Tempo růstu domácích cen dle očekávání zpomalilo. Zatímco předminulý měsíc dosáhla inflace 2,6 % meziročně, v červenci její tempo zpomalilo na 2,3 %, což je pod odhadem prognózy České národní banky. I tak by ale červencová čísla neměla mít žádný výraznější vliv na úrokovou predikci centrální banky. Letos tudíž stále čekejme ještě minimálně jedno zvýšení sazeb.

„V červenci rostl index spotřebních cen o 2,3 % meziročně. Inflace se tak dostala nad cíl ČNB, zároveň dosáhla menší hodnoty, než kterou centrální banka očekávala,“ okomentoval data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Nad dvě procenta dotlačily inflaci ceny pohonných hmot, které v meziročním srovnání posílily o 12,7 %. Naopak letošní červenec nabídl meziročně nižší ceny potravin, především pak sezónního zboží, jako je zelenina, ovoce či ryby. Tržní subjekty i centrální banka očekávají, že se inflace bude na dvouprocentním cílem držet i v následujících měsících,“ doplnil.

Zaměříme-li se na srovnání dnes reportovaných čísel s odhadem ČNB, hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler upozorňuje, že na setkání s analytiky a ČNB minulý týden vyplynulo, že centrální banka v době odhadu neměla k dispozici předběžné údaje o červencových cenách potravin, a připouštěla tak, že inflace patrně skončí dle posledních informací pod jejím odhadem.

„Ačkoli červencová inflace zpomalila a skončila pod odhadem centrální banky, neznamená to pro současný výhled na další zvyšování sazeb ČNB nic podstatného,“ míní Seidler. „Pro nastavování měnové politiky není pro ČNB totiž natolik důležitá inflace současná, ale inflace v horizontu roku, roku a půl. Zároveň nižší červencová inflace ve srovnání s ČNB jde zejména na vrub cenám potravin, což také není pro ČNB podstatný faktor.  V kontextu současného vývoje tuzemské ekonomiky je tak nadále potřeba měnovou politiku postupně zpřísňovat. Ještě jedno zvýšení sazeb tak v letošním roce je téměř hotová věc, a pokud koruna setrvá na současných slabších hodnotách nad hranicí 25,5 Kč za euro, nelze vyloučit ani zvýšení dvojí. To koneckonců naznačuje i poslední prognóza centrální banky,“ uvedl ekonom.

Co se týče reakce kurzu, koruna v návaznosti na zveřejněná data oslabila zpět nad hranici 25,60 za euro.

Newsletter