Růst cenové hladiny v regionu eurozóny se dokázal v tomto měsíci odpoutat od pětiletého minima a zrychlil alespoň o 0,1 % na očekávané tempo 0,4 % a zpět na srpnovou úroveň. Nečekaně slabší údaj z Německa tak neměl na konečné číslo zásadní efekt. Alespoň to vyplývá z prvního odhadu zveřejněného Eurostatem.
Většina ekonomů tak správě očekávala, že se tempo růstu cenové hladiny zvedne ze zářijového pětiletého minima 0,3 %, pochybnosti ovšem přinesly s denním předstihem zveřejněné údaje o vývoji cenové hladiny v největší evropské ekonomice. Index spotřebitelských cen v Německu v říjnu meziměsíčně klesl o 0,3 % navzdory očekávání pouze 0,1% snížení; meziročně udržel 0,8% růst při očekávání růstu o desetinu procenta vyššího. V důsledku toho například analytici Danske Bank snížili svůj říjnový odhad na 0,3 % z původní predikce 0,6 %.
Zatímco k meziročnímu růstu cenové hladiny nejvíce přispívá sektor služeb (+1,2 %), následovaný trhem potravin, alkoholu a tabáku (+0,5 %), v opačném směru nadále působí ceny energií resp. jejich pokles (v říjnu o 1,8 %).
Hůře nicméně vyznívá vývoj jádrové inflace, tj. očištěné o volatilní složky. Index CPI bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku meziročně vzrostl o 0,7 %, přes očekávání udržení 0,8% tempa z předchozího měsíce.
Tlak na další stimulaci ze strany ECB se tak příliš nesnížil. Centrální banka měnového bloku v říjnu spustila nákupy krytých dluhopisů, čímž bankám poskytuje zdroje na posílení úvěrů firmám i spotřebitelům. Dosud také snížila sazby na rekordní minima včetně záporné depozitní sazby a spustila program dodávek dlouhodobé likvidity bankám (TLTRO). V listopadu zahájí nákupy cenných papírů ABS, sestaveních z balíků bankovních úvěrů. Spekuluje se navíc, že by ECB s novým rokem měla začít kupovat také firemní dluhopisy.
Trvající zpomalování růstu cenové hladiny je z ekonomického hlediska špatnou zprávou, jelikož posiluje očekávání dalšího zpomalení růstu či dokonce poklesu cen a spotřebitelé tak nechávají své výdaje na později.
Z eurozóny dnes vzešel také údaj o vývoji nezaměstnanosti, tentokrát za měsíc září. V procentuálním vyjádření bylo v měnovém bloku nadále 11,5 % lidí bez práce, což je v souladu s očekáváním trhu. V září loňského roku činila nezaměstnanost 12 %. V případě celé EU je údaj o něco nižší, zůstává na 10,1 %. V absolutních číslech: v EU28 je bez práce 24,51 milionu lidí, z toho 18,35 mil. v eurozóně.