Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Inflace v Německu u 4,5letého dna, v Číně dál klesá

Meziroční inflace v Německu zůstala v srpnu na červencovém tempu 0,8 procenta zůstala na 4,5letém dně, uvedl spolkový statistický úřad Destatis. Potvrdil tak předběžné údaje z konce minulého měsíce.

Hladina spotřebitelských cen se proti předešlému měsíci nezměnila. Klesly ceny potravin a nápojů a v sektorech dopravy a telekomunikací, zdražilo naopak oblečení.

Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v srpnu na nové pětileté minimum 0,3 procenta, a opět se tak vzdálila dvouprocentní cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB). Ta minulý týden ve snaze zabránit poklesu inflace do záporného pásma a na podporu ekonomiky nečekaně snížila úrokové sazby a oznámila program nákupů cenných papírů, aby bankám poskytla více peněz na úvěry.

Zpráva o dalším poklesu inflace přišla z Číny. Klesla na rovná dvě procenta z červencové úrovně 2,3 procenta. Pokles byl výraznější, než se čekalo a spolu s dalšími nedávnými údaji naznačil trend nového oslabování ekonomiky. Nižší inflace však dává Pekingu prostor pro nová opatření na cílenou podporu ekonomiky.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters počítali s poklesem inflace jen na 2,2 procenta. Srpnová hodnota byla hluboko pod cílem pro letošní rok, který vláda stanovila na 3,5 procenta.

V posledních měsících ukázaly na útlum ekonomiky údaje z čínského zahraničního obchodu, zejména výrazný pokles dovozu, a také data z klíčového zpracovatelského průmyslu. Vyvolává to očekávání, že vláda a centrální banka by mohly přikročit k dalším opatřením na podporu růstu, Peking ale zatím takové kroky v obavě ze zvýšení inflačních tlaků odmítá.

Index výrobních cen klesl meziročně o 1,2 procenta a zaznamenal 30. měsíc poklesu po sobě. Oslabující ekonomika nedává firmám možnost zvyšovat ceny.

„Trend poklesu inflace v Číně pokračuje, domníváme se, že stoupá riziko deflace; Čína by měla dál uvolnit měnovou politiku,“ řekl agentuře Reuters hongkongský ekonom banky ANZ Hao Zhou.

Tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně zrychlilo na 7,5 procenta po předešlém tempu 7,4 procenta, které bylo nejpomalejší za rok a půl. Cílem vlády je, aby čínská ekonomika v celém letošním roce rostla o 7,5 procenta. Někteří analytici očekávají, že růst čínské ekonomiky letos zpomalí na 7,3 procenta, což by bylo nejméně za 24 let.

Newsletter