Inflace v Německu zvolna stoupá a snižuje tlak na ECB

(Rozšířeno 14:58) Meziroční míra inflace v Německu v červnu stoupla na rovné procento z květnového téměř čtyřletého minima 0,9 procenta. Hladina spotřebitelských cen meziměsíčně stoupla o viditelných 0,3 procenta. V dnešních předběžných údajích to oznámil německý statistický úřad.

Míra inflace podle metodiky harmonizované s ostatními zeměmi Evropské unie (HICP) vzrostla rovněž na jedno procento, v květnu ale sestoupila na 0,5 procenta. Ceny se v tomto měření zvýšily o 0,4 procenta, zatímco v květnu klesly o 0,3 procenta.

Zvýšená inflace v Německu by měla posílit i růst cen v celé eurozóně, a zmírnit tak tlaky na další uvolňování měnové politiky. Inflace v zemích eura v květnu klesla na 0,5 procenta a je hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou si jako strop cenové stability stanovila Evropská centrální banka.

Inflace v eurozóně je nyní také výrazně pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označila za „nebezpečnou zónu“. Pokles inflace byl jedním z hlavních faktorů, které ECB na počátku června přiměly ke snížení krátkodobých úrokových sazeb na rekordní minima včetně depozitní sazby v záporném pásmu a k přijetí dalších opatření na podporu ekonomiky měnové unie.

Newsletter