Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Inflaci v eurozóně dál snižují energie, nezaměstnanost stojí

Ekonomové předpověděli vývoj cenové hladiny eurozóny správně. Bleskový odhad zářijového indexu spotřebitelských cen poukázal na zpomalení meziroční inflace o další desetinu procenta na 0,3 %.

Na růstu cenové hladiny v eurozóně se tento měsíc podle první zprávy Eurostatu nejvíce podílely služby (1,1 %), následovány oddílem potraviny, alkohol a tabák (0,2 %). O 0,1 % rostly ceny průmyslového zboží mimo energií, jejichž ceny samostatně klesly o 2,4 %. Jádrová inflace nicméně překvapivě klesla z 0,9 % na 0,7 %. 

Cenová hladina v největší ekonomice regionu, o níž informoval německý statistický úřad včera, v září meziročně rostla tempem 0,8 procenta, v souladu s konsensem, nejslabším za 4,5 roku. V meziměsíčním srovnání německé spotřebitelské ceny stagnovaly, při očekávání 0,1% poklesu.

Inflace se tedy dál vzdaluje 2procentní hranici, stanovené Evropskou centrální bankou za strop cenové stability, a je pod 1% hranicí, kterou prezident ECB Mario Draghi označuje za nebezpečnou. Vyčkává se proto na další měnové zasedání, které bude nepochybně hlavní událostí tohoto čtvrtka (2.10.).

ECB začátkem září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a oznámila, že v říjnu začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů od komerčních bank. Detaily odkupu by měla odkrýt právě po čtvrtečním jednání. Minulý týden navíc ECB poskytla komerčním bankám první část čtyřletých půjček v rámci programu TLTRO. 

Nezaměstnanost v eurozóně setrvala v srpnu na 11,5 %, tedy úrovni zaznamenané v červenci. Údaj byl trhem očekáván. V regionu celé evropské osmadvacítky bylo nezaměstnaných 10,1 %, což je nejnižší podíl od února 2012. V porovnání s předchozím měsícem o desetinu procentního bodu nižší. V meziročním srovnání (tedy vůči srpnu 2013) pak byla nezaměstnanost nižší o 0,7 procentního bodu v případě EU28 a o 0,5 procentního bodu v případě eurozóny.

V rámci jednotlivých členských států eurozóny, na tom nejlépe jsou tradičně Rakousko (nezaměstnanost 4,7 %), Německo (4,9 %). Naopak s nejvyšší úrovní nezaměstnanosti se potýkají Řekové (27 % v červnu) a Španělé (24,4 %).

Newsletter