Euro proti dolaru zpevnilo na nejsilnější hodnoty od začátku února. Koruna si rovněž připisovala zisky, především na páru s eurem ji ale ke konci úterka čekala korekce. Česká i evropská měna společně profitují z celkově slabšího dolaru. V jeho případě včera úřadovala data z trhu práce.
V rámci eurozóny byla včera zveřejněna inflační očekávání domácností. Dle únorových dat od ECB můžeme soudit, že očekávání jsou již za svým vrcholem. Na ročním horizontu vidíme pokračující pokles z říjnového maxima. I tak ale zůstáváme na vysokých hodnotách oproti dvouprocentnímu cíli.
Na tříletém horizontu vidíme pokles mediánu, který se dostal pod 2,5 %. Průměr se drží pod 4 %, v posledním měsíci však mírně vzrostl. Při rozložení na jednotlivé země je vidět, že v rámci výhledu se nejvíce vychýlila Francie.
Celkově je potřeba, aby trend poklesu evropských inflačních očekávání pokračoval. Pokud tomu tak bude, ECB bude mít argument ke snížení tempa zvyšování sazeb z 50 bodů na 25. Trh s tímto scénářem počítá už v květnu, i když někteří jestřábi z Rady guvernérů zůstávají na neměnné vlně.
Příkladem je guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann, který tento týden připustil možnost květnového hiku o půl procentního bodu. Podle něj by zpomalení tempa úprav bylo obtížné zvrátit, proto je třeba se udržet aktuálního nastavení s ohledem na trvající proinflační tlaky. Nehledě na tento komentář, trhy v příštím měsíci zaceňují navýšení o čtvrt procentního bodu. Odhadovaný vrchol zůstává na zhruba 3,5 %.
Euro a koruna těží ze slabého dolaru
Euro se během úterý obchodovalo poblíž hranice 1,0900 EURUSD. K posílení nad úroveň 1,0950 EURUSD, která je nejsilnější od začátku února, mu pomohla až americká data. Konkrétně šlo o ukazatel JOLTS sledující počet volných pracovních míst. Lednový výsledek byl revidován níže na 10,56 milionu míst, přičemž únorový ukázal pokles na 9,93 milionu při predikci 10,4 milionu. Šlo o vůbec první výsledek pod hranicí 10 milionů míst od května 2021. Zároveň se postaral o pokles poměru volných pracovních míst na jednoho nezaměstnaného Američana na 1,67 z necelých 2 na konci roku 2022.
V tomto případě jde o jedno z čísel naznačujících pozvolné uvolňování dosud extrémně napjatého amerického trhu práce. To je scénář, který chce Fed vidět s ohledem na pokles inflace. I proto trh na zveřejněná data reagoval poklesem výnosů ve středních a delších splatnostech výnosové křivky a oslabením dolaru.
Právě slabý dolar spojený s přeceněním výhledu amerických sazeb je jedním z hlavních motorů eurových a korunových zisků. Domácí měna během včerejšího dne krátce zpevnila pod 23,45 za euro a pod 21,40 za dolar. V odpoledních hodinách však přišla korekce, která kurz posunula na mírně slabší hodnoty. Spolu s korunou oslabil i polský zlotý.
Pokud se v dalších dnech udrží relativně stabilní tržní nálada, pro kterou je nutný klid v evropském i americkém bankovním sektoru, a stejně tak trh bude nadále vyhlížet snížení sazeb Fedu, pro korunu bude takové prostředí příznivé. S ohledem na další potenciální zisky budeme sledovat vývoj eura proti dolaru spolu s trendem regionu střední a východní Evropy.
Na poli dat nás budou zajímat především ta americká, která mohou přispět k dalšímu oslabení dolaru. Dnes půjde o Národní report zaměstnanosti od Agentury ADP a index ISM sektoru služeb. Vrcholem týdne bude pátek, na kdy jsou naplánovaná data za amerického trhu práce za březen.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0953 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,55 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0830 do 1,1000 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,34 až 23,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,32 do 21,63 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME