ING: Česká koruna je černým koněm

Investice do české koruny je jednou z největších příležitostí na rozvíjejících se trzích na horizontu příštího roku a půl. S takovou předpovědí vyrukovali stratégové banky ING. Sázejí na pád kurzového závazku České národní banky a posílení koruny o nejméně desetinu vůči euru.

České ekonomice se podle ING daří skvěle. „To vyústí v pád kurzového závazku a zpevnění koruny vůči euru,“ uvedl v analýze stratég ING Chris Turner. Kromě české koruny je býčím směrem naladěn také na polskou a maďarskou měnu. „Vrchol amerického dolaru se bude postupně přenášet do zájmu investorů o rozvíjející se trhy,“ soudí Turner.

Nejistota v rámci emerging markets směřuje ze strany ING k Turecku a Brazílii. „Turecké liře se na začátku roku dařilo velmi dobře. Investoři ale budou letos mimořádně citliví na obraty v měnové politice a od turecké libry očekáváme mírné oslabení s cílem kolem 3,10 až 3,20 vůči americkému dolaru ve druhé polovině roku,“ napsal Turner. V Brazílii nejistota směřuje vůči krokům politické reprezentace.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Přestože komentáře ING jsou vůči české koruně býčí, tón představitelů ČNB zůstává směrem slabé koruny.

Evropská centrální banka zintenzivňuje nasazení svých nestandardních nástrojů a nepřímo tak zpřísňuje měnové podmínky u nás v době, kdy není žádný důvod, aby byly přísnější. „Debata je o tom, jestli nevykrýt kus uvolnění v eurozóně nějakým naším nástrojem, kterým mohou být úrokové sazby,“ řekl v rozhovoru pro Roklen24 k úvaze o zavedení záporných úrokových sazeb guvernér České národní banky Miroslav Singer v úvodu února po jednání bankovní rady. Jeho mandát v čele centrální banky vyprší v polovině letošního roku.

Pokud se globální ekonomická situace neočekávaně zhorší, je ČNB připravena bránit cenovou stabilitu. V první řadě ještě větším oslabením koruny, řekl v minulém týdnu viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.  Dodal, že krajní možností je i rozdávání peněz občanům. „Shazování peněz z vrtulníku“ by přispělo ke zrychlení inflace.

Hampl: ČNB může ještě víc oslabit korunu, když se situace zhorší

 

VIDEO: Český devizový trh je typicky národní s absolutní převahou transakcí na eurokoruně a eurodolaru, Londýn proti…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 26. únor 2016

Newsletter