Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

ING předvídá: ČNB zvýší do poloviny r. 2018 sazby ještě třikrát

AKTUALIZOVÁNO – Vývoj kurzu koruny není tak intenzivní, jak mnozí ještě před ukončením kurzového závazku České národní banky čekali. To, společně s vývojem české ekonomiky, bude důvod, proč bankovní rada přistoupí k dalšímu navyšování úrokových sazeb, a to hned třikrát do poloviny roku 2018, míní banka ING.

Podle měnového stratéga banky ING Petra Krpaty by ČNB měla ještě letos zvýšit sazby o 25 bazických bodů na 0,5 %. Další dvě kola navyšování by pak měla proběhnout v první polovině roku 2018. Pokud by se tak bankovní rada držela velikosti 25 b.b., 2T repo sazba by se měla do poloviny příštího roku dostat až na rovné procento.

„V české ekonomice se vrší proinflační rizika. Ta jsou dána kombinací příznivých domácích ekonomických podmínek, zejména dynamikou růstu mezd, a nedostatečnou reakcí překoupené koruny na počátek cyklu utahování politiky ČNB, “ přepisuje agentura Bloomberg slova Petra Krpaty.

ING: Sázku na silnější korunu uzavíráme, už není atraktivní

„Na evidentní přehřívání tuzemské ekonomiky reagovala ČNB již 3. srpna zvýšením referenční 14denní repo sazby o 0,2 procentního bodu na 0,25 %,“ okomentoval situaci ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec. „Dle našeho názoru lze téměř s jistotou očekávat, že se letos dočkáme ještě dalšího nárůstu sazeb. Kdy? To už tak jednoznačné není. Z ČNB zaznívala v posledních týdnech co se týče načasování různorodá vyjádření. Úrokový hike proto nelze vzhledem k expanzivní fázi cyklu ekonomiky a přestřelování inflačního cíle vyloučit již na zářijovém zasedání. Dalším důležitým faktorem pro měnové podmínky je i kurz koruny, který vlivem velkých pozic zahraničních investorů od exitu ani od otevření úrokového diferenciálu příliš neposílil. Pomohl tak k útlumu proinflačních tlaků nejspíš méně, než se původně očekávalo,“ dodal.

Na druhou stranu, ČNB bude mít novou prognózu k dispozici až na zasedání 2. listopadu, píše dále Gec. „Proto by mohl v radě převážit názor, že by bylo vhodné si na ni a na říjnové zveřejnění dalšího směřování kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky před rozhodnutím o sazbách počkat. To by potom nahrávalo zvýšení úrokových sazeb právě na měnověpolitickém zasedání 2. listopadu,“ je přesvědčen ekonom.

Roklen indikátor: Ochlazení české ekonomiky se zatím nekoná

Ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés rovněž souhlasí s vidinou dalšího brzkého zvýšení sazeb, do toho navíc předpokládá, že by se ČNB mohla vrhnout i na skokové navyšování.

„Pokračující proinflační rizika zvyšují tlak na zvyšování úrokových sazeb. Nejenže lze během následujícího půlroku očekávat zvyšování úrokových sazeb v mnohem rychlejším tempu, ale nedivil bych se, kdyby ČNB zvážila i skokové zvýšení o více než standardních 25 bazických bodů,“ míní Šoltés.

Zvýší, nebo nezvýší? Bilancujeme současnou ekonomickou situaci

Koruna si od ukončení kurzového závazku ČNB připsala více než 3,5 %. Vzhledem k odhadovanému objemu spekulativních sázek na její posílení (až 65 miliard euro) je však tento posun mnohem menší, než se původně čekalo. Silnější kurz totiž přispívá k utahování měnových podmínek. Dle ČNB platí, že posílení koruny o zhruba procento odpovídá navýšení úroků o cca 25 bazických bodů. 

Na druhou stranu, sama ČNB možné oslabení dnes překoupené koruny spojené s uzavíráním spekulativních dlouhých pozic v situaci nedostatku protistran za jedno z hlavních rizik své prognózy.

Aktuálně se koruna obchoduje kolem 26,03 za euro. V návaznosti na výše zmíněné pak ING doporučuje koupit 9×12 CZK FRA na 0,92 %.

Další růst sazeb? Ovlivní to i koruna, ukázal zápis ČNB

Na otázku sazeb ČNB se zaměřila i banka HSBC, podle které by na zvýšení sazeb mohlo dojít již na zasedání bankovní rady, které proběhne tuto středu.

„Původně jsme si mysleli, že druhé zvýšení sazeb se odehraje v listopadu. Zdá se však, že bankovní rada ČNB nemá důvod čekat,“ cituje agentura Bloomberg slova Agaty Urbanske-Giner, která v HSBC působí jako ekonomka. „Nahrává tomu nejen kurz koruny vůči euru, který se v posledních dvou měsících pohybuje do strany, ale i ekonomická data z druhého čtvrtletí přebíjející očekávání.“

Urbanska-Giner v tomto směru poukazuje především na silný růst mezd a jeho vliv na rizika dalšího růstu inflace. „Ten pravděpodobně povede k tomu, že ČNB dříve či později podruhé zvýší své úrokové sazby,“ je přesvědčena ekonomka.

ČNB a úrokové sazby aneb (i) Holub jestřábem

Podobně jako HSBC se na celou situaci dívá i banka Morgan Stanley, která odhaduje zářijový posun úroků o 25 bazických bodů, tedy na 0,5 %. Naprostá většina trhu ale tento krok přiřazuje až listopadu. Tehdy bude mít ČNB k dispozici nejen novou prognózu, stejně tak bude známa aktualizovaná podoba politiky ECB a ve neposlední řadě bude znám i výsledek českých parlamentních voleb.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter