ING vsadila na posílení koruny. Utne ČNB intervence před půlkou 2017?

Nakupovat českou korunu proti euru radí a její zpevnění očekávají ekonomové banky ING Petr Krpata v Londýně a Jakub Seidler v Praze. Na ročním horizontu ji vidí na metě 25,50 za euro. Důvody?

„Výkonnost české ekonomiky snižuje potřebu kurzového závazku. Noví členové bankovní rady k němu nemají žádný emocionální vztah a ukončí jej, jakmile to fundamenty české ekonomiky budou ospravedlňovat. Očekáváme, že bude v zájmu České národní banky ukončit závazek dříve, než v polovině roku 2017. ČNB bude chtít zabránit rozsáhlým sázkám spekulantů proti kurzovému závazku před očekávaným datem exitu,“ uvedli ekonomové v analýze ING, na kterou upozornila agentura Bloomberg.

Nidetzký (ČNB): Konec intervencí bude složitější než zavedení

ING radí nakupovat českou korunu proti euru cestou 12měsíčního forwardu. Jako cíl stanovila 25,50 EURCZK, stop-loss doporučuje na metě 27,35. Prostor pro oslabení koruny ale vidí ING jako „velmi omezený“.

Rusnok: Čekáme výrazný růst mezd, brexit ekonomice neublíží

„Očekáváme spíše jednorázové než postupné opuštění kurzového závazku na koruně proti euru. Protahování by bylo pozvánkou pro spekulativní příliv investic, což bude chtít ČNB odvrátit,“ soudí ekonomové ING.

Jiří Rusnok: Oslabení koruny se v Česku démonizuje

Tuto středu, tedy zítra, ČNB zveřejní statistiku jejích devizových intervencí na koruně. Kurz koruny jsme i po takřka celý srpen viděli těsně naléhat na kurzový závazek ČNB na hladině 27,00 koruny k euru, obchodovala u mety 27,02 EURCZK. ČNB tak zřejmě i v srpnu musela eura na trhu kupovat.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter