Euro zahajuje týden ve ztrátě proti dolaru. Pár krátce otestoval hranici 1,1700 EURUSD, poté část dolarových zisků odevzdal. Z měn regionu je ve ztrátě pouze forint. Koruna se posunula pod úroveň 25,40 za euro.

Insider info: Vstoupí SpaceX na burzu? Budou mít výhodu akcionáři Tesly?

Na čem Elon Musk aktuálně pracuje? Zmínit je možné výrobu Modelu 3, asi nejočekávanějšího vozu z flotily Tesla, dále pak solární střechu pod záštitou SolarCity či propojení lidské mysli s počítačem. Ve hře je ale mnohem víc, což bude zajímat především akciové investory. O co jde? Muskova společnost SpaceX se prý chystá vstoupit na burzu, tvrdí americký hedgeový fond.

SpaceX, neboli Space Exploration Technologies Corporation, je americká technologická firma založená Elonem Muskem v roce 2002. Zabývá se například komerčním vypouštěním telekomunikačních družic, zároveň však pracuje na vývoji těžkých nosných raket, které dle slov samotného Muska mají umožnit lidstvu kolonizaci Marsu.

Insider informaci o možném IPO společnost SpaceX přinesl server Teslarati. Ten ji získal z uniklého reportu, který na tradingové forum Share Trader zveřejnil uživatel s přezdívkou „Jushuatree“. Text hovoří o tom, že hedgeový fond Empire Capital Partners zaměřující se na technologický sektor rozeslal svým klientům dopis ohledně možnosti participovat na zmiňovaném IPO.

„Společnost Empire Capital Partners je hrdá, že Vám může představit fantastickou příležitost, na které se můžete podílet i vy. Nepochybně se jedná o vůbec nejlepší možnost, jak participovat na nejzajímavějším předkole IPO celého roku 2017, možné dokonce i celé dekády,“ přepisuje Teslarati text příspěvku uživatele Jushuatree. „SpaceX, za kterou stojí Elon Musk, je podhodnocenou společností fungující od roku 2002. V lednu 2015 se jí podařilo získat kapitál o velikosti jedné miliardy dolarů od Googlu a Fidelity Ventures. Investice činí méně než 10 % očekávané hodnoty společnosti, která v konzervativním odhadu dosahuje částky mezi 10 až 12 miliardami dolarů.“

Podle Teslarati by akcie SpaceX měly být obchodovány na newyorské burze, zatímco Tesla je součástí Nasdaq. Někteří investoři, kteří do „raketového“ titulu budou chtít investovat, však mohou mít přednost před ostatními. Jednat se bude prý o ty, kteří drží akcie Tesly.

„V tuto chvíli pro naše klienty otvíráme mnoho pozic na titulu Tesla, který je obchodován na burze Nasdaq. Tesla má vedle sebe přidruženou společnost, která se připravuje na vstup na newyorskou burzu, pod názvem SpaceX. Důvod, proč doporučujeme našim předním klientům nákup Tesly, je to, co víme. Nejenže tento titul slibuje v krátkém období solidní výnosy dosahující více jak 20 %, do toho navíc sám Elon Musk – zakladatel PayPal, CEO Tesla, SolarCity a SpaceX – oznámil, že akcionáři Tesly budou mít exkluzivní možnost přednostně se účastnit IPO SpaceX, jakmile bude ohlášeno“ zní text příspěvku ve fóru Share Trader.

Fond tedy primárně zmiňuje, že otevřel významnou pozici na akciích Tesly především proto, aby se klienti mohli přednostně podílet na chystaném IPO.

„Náš cíl je jednoduchý,“ píše Empire Capital Partners. „Chceme ukázat sílu informací a umožnit vám podílet se na IPO SpaceX. Minimální investice do Tesly je 10 tisíc dolarů. Tato částka vám zároveň přinese i výhodu přednostní účasti při vstupu SpaceX na trh.“

Chcete Model 3? Kupujte nové akcie Tesly

Další znění textu pak upozorňuje na předchozí vyjádření Elona Muska o propojení světa prostřednictvím několika stovek satelitů obíhajících Zemi, které by mimo jiné měly rovněž poskytnout nízkonákladový internet pro celou planetu.

V souvislosti s tím fond poukazuje na tu samou snahu ze strany společnosti Google, což ostatně potvrzuje i její investice do SpaceX. Empire Capital Partners o tomto investičním spojení píše doslova jako o „výherní kombinaci Google a Elon Musk“, do které navíc vstoupila i firma Fidelity Ventures. Dohromady investice od obou firem dosáhly již zmiňované miliardy dolarů.

Mlžící Elon Musk?

Jaké další informace o IPO SpaceX vedle těch, které vypustil fond Empire Capital Partners, vlastně máme? V tomto směru může sloužit jako pomyslný odrazový můstek rok 2015, kdy se na toto téma vyjádřil sám Elon Musk.

„Vstup na burzu je v budoucnu nepravděpodobný. SpaceX bude veřejně obchodovaná až tehdy, jakmile budeme mít pravidelné lety na Mars,“ přepisuje Muskova slova server Teslarati. Nabízí se tak dvě možnosti – Musk změnil názor, nebo je informace o chystaném IPO nepravdivá, resp. podaná tak, jak se to fondu hodí. Jenže jak to zjistit…?

S pravdou ven

Server Teslarati se v honbě za pravdou rozhodl kontaktovat samotné vedení SpaceX. Odpověď přišla záhy. Prezidentka společnosti Gvynne Shotwellová vydala prohlášení, ve kterém jasně uvedla, že neexistují žádné plány vstupu SpaceX na burzu, jak to podal fond Empire Capital Partners.

Pozornost se v tu chvíli obrátila jasným směrem. Teslarati oslovila i vedení Empire Capital Partners, aby celou kauzu vysvětlilo. A stalo se. Fond potvrdil, že email klientům ve znění, jaké bylo publikováno na fóru Share Trader, opravdu rozeslal. Nešlo však o sdělení, že SpaceX vstupuje na trh, ale pouze o nastínění této možnosti (viz zmiňované předkolo vstupu na burzu) bez ohledu na časovou specifikaci. Hlavním cílem bylo vzbudit zájem mezi klienty, kteří by se mimo jiné pod vidinou lukrativního IPO vrhli na nákup akcií Tesly.

Fond Empire Capital Partners tak potvrdil, že nemá žádné oficiální informace o tom, že by firma SpaceX měla aktuální plány stát se veřejně obchodovanou. I přesto však věří, že nejlepší možností, jak si k této události, byť zůstává zcela v nedohlednu, vyšlapat cestu, je prostřednictvím nákupu akcií Tesly.

Co z toho vyplývá? Jednoduše to, že informace jsou stále tou nejvzácnější komoditou, je však potřeba je umět na základě dostupných zdrojů dostatečně filtrovat…

Tesla (opět) ve ztrátě. Jak (ne)může pročistit rozvahu od dluhů?

Newsletter