Instagram válcuje Twitter. Další bod pro Facebook

Aplikace Instagram, spadající do říše Facebooku, dosáhla mety 400 milionů aktivních uživatelů měsíčně, a předstihla tak už bezpečně například sociální síť Twitter, hlavního konkurenta Facebooku. Instagram uvedl, že posledních 100 milionů aktivních uživatelů se podařilo získat za devět měsíců. Mezi tyto uživatele patří i celebrity jako například fotbalová hvězda David Beckham nebo bývalý atlet Caitlyn Jenner. Více než polovina nových uživatelů žije v Evropě a Asii. Brazilci společně s Japonci a Indonésany pak patří k těm nejaktivnějším. Mimo Spojené státy pak žije přibližně 75 procent uživatelů.

Růst reklamy

Nejnovější čísla budou pro Facebook velkou vzpruhou. Nedávno zavedl řadu funkcí, jako například sponzorované sloupky. V plánu má také zavést cílenou reklamu. Příjmy z reklamy generované Instagramem mají v letošním roce dosáhnout 600 milionů dolarů. Společnost eMarketer odhaduje, že v roce 2016 budou tyto příjmy prudce vzrostou a to konkrétně na 1,46 miliard dolarů, což by znamenalo skok o 146 procent. eMarketer dále předpovídá, že v roce 2017 budou příjmy z reklamy Instagramu tvořit 14 procent celkových příjmů Facebooku z reklamy.

„To se mi nelíbí“. Už brzy

Podle analytiků je Instagram jen další Facebookem stoprocentně vlastněná platforma, která pracuje s reklamou a je u potenciálních klientů přijímána pozitivně. „Instagram oslovuje široké spektrum uživatelů. Facebook s ním navíc pracuje jako se samostatným produktem,“ řekl CNBC Ian Maude, šéf digitálních médií na Enders Analysis. „Zpětná vazba od těch, co na Instagramu reklamu kupují, je poměrně pozitivní. Myslím si, že Instagram poroste velmi rychle.“

Facebook vlastní velké množství samostatných aplikací a všechny mají jedno společné – rostlou velmi rychle. Facebook Messenger má 700 milionů uživatelů. WhatsApp, aplikace, kterou Facebook získal v roce 2014 za 19 miliard dolarů, má již 900 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

Twitteru má rezervy

Růst Instagramu přichází v době, kdy sociální síť Twitter o další uživatele bojuje. Měsíční počet aktivních uživatelů se v druhém čtvrtletí tohoto roku vyškrábal na 316 milionů, což je o 15 procent více než v druhém čtvrtletí minulého roku. Prozatímní generální ředitel Jack Dorsey připustil, že s růstem aktivních uživatelů spokojen není.

Analytici uvádějí, že zpomalení Twitteru není způsobeno jen růstem konkurence, mezi kterou právě Instagram patří. Za zpomalením podle nich stojí také obchodní model této sociální sítě.

Newsletter