Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Intervence ČNB? Nejméně do druhé půlky roku 2016, říká KB

Českou korunu blíže úrovni 28 za euro, listopadové další zhoršení inflačního výhledu ČNB i oddálení konce intervenčního režimu na koruně do druhé poloviny roku 2016 očekávají stratégové a analytici Komerční banky v nové makroekonomické prognóze.

K české ekonomice

Česká ekonomika nastoupila na dráhu oživení v druhém čtvrtletí loňského roku. Nyní nás čeká první možné zaškobrtnutí způsobené zhoršením situace na našich exportních trzích spolu se sankcemi mezi Ruskem a EMU, uvádí KB v analýze. „I když se EMU pravděpodobně opět dostane do technické recese a Německo se bude držet na její hraně, česká ekonomika by se do ní dostat nakonec nemusela. Podporuje ji totiž uvolněná fiskální a měnová politika. Situace však do konce letošního roku a možná i začátku toho příštího bude obtížná,“ hodnotí situaci českého hospodářství KB. Pro letošek i příští rok čeká růst HDP o 2,3 procenta.

K intervenci na koruně…

Centrální banka posunula na svém červencovém zasedání plánovaný výstup z intervenčního režimu ze začátku druhého čtvrtletí 2015 do roku 2016. ČNB zveřejní svoji novou prognózu 6. listopadu. „Očekáváme, že se inflační výhled opět posune dolů. Výstup z intervenčního režimu tak posunujeme na přelom druhého a třetího čtvrtletí 2016. První zvýšení sazeb vidíme až v Q3 16,“ odhaduje tým KB. Intervenční režim KB hodnotí jako „účinný nástroj pro povzbuzení malé otevřené ekonomiky a zvýšení inflace“.

…a výhledu pro kurz koruny

Kurzový výhled pro Q4 14 a Q1 15 analytici KB posunuli ke slabším úrovním 27,70 respektive 27,80 CZK/EUR. „Vnímáme kumulující se rizika zhoršujícího se vnějšího prostředí a slábnoucí růstové dynamiky v tuzemské ekonomice. Opuštění intervenčního implikuje pouze mírně posilující trend koruny vůči euru ve druhé polovině roku 2015 směrem k hladině 27,30 CZK/EUR,“ vysvětlují.

Dluh

Českou ekonomiku čeká v příštím roce podle Komerční banky na základě rozpočtových dat velká fiskální expanze. „Předpokládáme, že fiskální impuls dosáhne v příštím roce 1,2 procenta HDP jak na straně příjmů (zavedení třetí sazby DPH), tak na straně výdajů (růst mezd státních zaměstnanců, navýšení důchodů, slibované vyšší investice do infrastrukturních projektů),“ vyslovují svůj výhled analytici s tím, že kvůli nižší prognóze HDP ale zároveň zhoršili výhled pro deficity veřejných financí až do roku 2018. Předpovídané schodky i úrovně dluhu ale mají nadále vyhovovat maastrichtským kritériím.

Pražská burza

„Náš výhled pro český akciový index PX je po nedávné korekci lehce pozitivní,“ uvádí KB směrem k pražskému akciovému trhu. „Jako nejzajímavější tituly na pražské burze nyní vidíme akcie Fortuny a Philip Morris ČR. Obě emise nabízejí vysoký dividendový výnos, což je atraktivní v současném prostředí nízkých výnosů dluhopisů,“ shrnují.

Newsletter