Intervence ČNB se mohou protáhnout. Babiš by to uvítal

Česká národní banka je spokojena s vývojem tuzemské ekonomiky, vrásky jí ale stále dělá nízká inflace, jejímuž urychlení brání posilující koruna. A to do té míry, že nelze vyloučit ani prodloužení režimu intervencí za horizont druhého pololetí příštího roku. Vyplývá to z rozhovoru s Tomášem Holubem, jenž šéfuje měnové sekci ČNB, v Hospodářských novinách.

Koruna v posledních dnech opakovaně atakuje hranici 27 korun za euro, což je úroveň kurzového závazku, pod níž se ČNB zavázala korunu nepustit nejméně do druhého pololetí 2016. Poté, co guvernér Singer po červnovém jednání centrální banky promluvil o snížené pravděpodobnosti posunu kurzového závazku, tendence koruny posilovat se zvýšila a ČNB minulý pátek přiměla poprvé od listopadu 2013 aktivně na trhu zasáhnout.

Ekonomové pro R24: ČNB zasáhla právem, klíčová je inflace

Vnímání vývoje české ekonomiky podle Holuba trh i analytici poměrně zásadně přehodnotili a po velmi solných číslech z reálné ekonomiky převládl optimismus. Trh přestal více méně hodnotit možnost dalšího oslabení koruny posunutím závazku nad 27,00 jako reálnou, což vyvolalo posun blíž této hranici. „Analytici i trh přikládají příliš velkou váhu vývoji reálné ekonomiky – který je nepochybně pozitivní – a příliš malou váhu vývoji inflace. Ta se nachází ještě pořád hluboko pod naším cílem a je třeba připomenout, že když jsme ten kurzový závazek přijímali, tak primárním cílem bylo zajistit budoucí dosažení tohoto cíle. Od toho jsme stále poměrně vzdáleni a naše prognózy ukazují, že se k němu nedostaneme dříve, než ve druhé polovině příštího roku,“ řekl Holub. Červnová meziroční inflace přitom byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než ČNB očekávala, když stoupla na 0,8 procenta z květnových 0,7 procenta.

Pravděpodobnost opuštění intervenčního režimu dříve, než se banka zavázala, je podle Holuba dál nulová. Na druhou stranu, nevylučuje potřebu držet kurzový závazek i o něco déle. Zatímco prognóza centrální banky počítá s využíváním kurzového nástroje až do konce roku 2016, bankovní rada dosud veřejně komunikovala závazek vztahující se k druhému pololetí 2016, tedy jakoby připouští exit o něco dříve. „S ohledem na prognózu si samozřejmě dovedu představit, že by jeho opuštění mohlo nastat i později, než ve druhé polovině roku 2016,“ podotkl Holub. V současné situace ale podle něj není třeba s prognózou ani se závazkem hýbat ani jedním směrem.

Zkušený trader: ČNB to nakonec „pustí“, jako Švýcaři

Prodloužení intervenčního režimu by podle Hospodářských novin přivítala vláda. „Já bych to podpořil,“ řekl deníku ministr financí Andrej Babiš. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by prodloužení intervencí byla „lepší varianta pro zaměstnanost, hospodářský růst i export“.

Holub rovněž zmínil možné využití dalších nekonvenčních nástrojů měnové politiky. Podle něj přesto, že „momentálně výrazná potřeba diskutovat další nástroje není“, nechce se banka zříkat ani jiných „nekonvenčních“ nástrojů. Těmi by mohly být i záporné úrokové sazby. Zavedení záporných sazeb by si ovšem vyžádalo změnu některých zákonů.

Průměrný Čech nevydělá to co německý metař aneb vrásky ČNB

Newsletter