Investice do bydlení v USA ženou výdaje na vrchol od finanční krize

Stavební výdaje ve Spojených státech v září pokračovaly v růstu a dostaly se na novou nejvyšší úroveň od března 2008. Podpořil je hlavně růst výdajů na bytové domy, uvedlo dnes tamní ministerstvo obchodu. Růst zpracovatelského sektoru ale v říjnu již čtvrtý měsíc za sebou zpomalil, zatímco nové objednávky se zvýšily.

Výdaje ve stavebnictví se zvýšily o 0,6 procenta na 1,09 bilionu USD (26,8 bilionu Kč), což byla nejvyšší úroveň od března 2008. Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že se výdaje zvýší jen o půl procenta. Meziročně výdaje vzrostly o 14,1 procenta.

Stavební výdaje se zvyšují od počátku letošního roku a nejnovější růst naznačuje, že údaje o hrubém domácím produktu USA za třetí čtvrtletí by mohly být po zpřesnění dat vyšší. Soukromá bytová výstavba stoupla v září o 1,9 procenta na nejvyšší úroveň od ledna 2008. Výdaje za stavby bytových domů stouply o 4,9 procenta a rodinných domů o 1,3 procenta. Výdaje za soukromé nebytové projekty o 0,7 procenta klesly.

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru podle organizace ISM, která zkoumá ekonomickou aktivitu pomocí anket u nákupních manažerů amerických firem, však v říjnu dále zpomalila a zůstává na nejnižší úrovni od května 2013. Index aktivity klesl proti předchozímu měsíci o 0,1 bodu na 50,1 bodu. Ještě více se tak přiblížil hranici 50 bodů, která dělí růst aktivity od poklesu.

Pozitivní zprávou je podle analytiků zvýšení hodnoty nových objednávek. Index zaměstnanosti ale klesl na 47,6 bodu a je nejníže od srpna 2009, pod 50 body se přitom ocitl poprvé od dubna. Zpracovatelský sektor se na HDP Spojených států podílí asi 12 procenty.

Newsletter