Investice do tuzemských komerčních realit rostou

Objem investic do tuzemských komerčních nemovitostí se v prvním pololetí zvýšil na téměř 640 milionů eur. Proti předchozímu roku to je růst o 64 procent. Jen za druhé čtvrtletí byly uzavřeny prodeje za 340 milionů eur, uvedla poradenská společnost DTZ.

Stejně jako v minulých letech převažovaly investice do kancelářských budov. Mezi nejvýznamnější transakce ve druhém čtvrtletí patřily City Tower, Burzovní Palác a Balabenka, v prvním čtvrtletí změnily majitele administrativní komplexy Florenc Office Centre, Praha City Centre, Qubix, Arbes či Havlíčkova Plaza.

DTZ očekává, že do konce roku výrazně posílí investice do skladových a průmyslových nemovitostí. Mezi již uzavřené transakce DTZ řadí prodej logistických parků v Modleticích a Nupakách. „Velcí investoři získali v poslední době nový kapitál formou joint venture či rekapitalizací. Koupě logistického portfolia tak představuje jednu možnost, jak finance investovat – portfolia nabízí potřebnou diverzifikaci rizik,“ uvedl vedoucí oddělení investic DTZ Ryan Wray.

K přednostem logistického trhu podle firmy patří dobré výsledky, nízká míra neobsazenosti, limitovaná výstavba a stabilní nájemné. Dalším odvětvím je maloobchod, který vykazuje zájem o nemovitosti na hlavních nákupních třídách v Praze či nákupní centra v hlavním městě nebo regionech.

Mezi již realizované transakce patří prodej Fashion Arena Outlet Centre v prvním čtvrtletí a několik budov v centru Prahy, jako Palác Ara nebo City Palais.

Podle DTZ ožívají i investice do hotelového segmentu. Ve druhém čtvrtletí změnily majitele například Hotel Savoy a Hotel Four Seasons. Vzhledem k pozitivním signálům z první poloviny roku, zájmu investorů a velkému počtu rozjednaných transakcí DTZ odhaduje, že letošní objem investic se bude pohybovat mezi jednou až 1,5 miliardy eur.

Newsletter