Investice na asijských trzích: Dluhopisy ovlivní dění v USA

V roce 2017 se asijským dluhopisům s vysokým výnosem dařilo dobře. I v letošním roce bude dynamika tamního trhu podporovat právě tyto instrumenty. Asijské bondy s investičním stupněm tak sice mají dlouhodobý pozitivní výhled, přesto však mohou letos zažít značné výzvy. Eric Wong, porfolio manažer společnosti Fidelity International komentuje: „Nejistota ohledně uvolňování rozvahy Fedu a nižší úroveň růstu v Číně může způsobit přecenění trhů. Tato volatilita ale může chytrým investorům přinést zajímavé příležitosti.“

Podobně jako růst úrokových sazeb, i uvolňování rozvahy Fedu nemá historický precedent, takže je potřeba vše důkladně sledovat. Kvantitativní uvolňování je jedním z nástrojů monetární politiky centrálních bank a vedlo v uplynulé dekádě u nástrojů s fixním příjmem k býčímu trhu. Opak kvantitativního uvolňováni, tedy utahování, je něco, s čím nemají trhy zkušenost. Je tedy pravděpodobné, že může být trh překvapený některou z reakcí na chování Fedu.

Eric Wong doplňuje: „Myslím, že monetární podmínky se budou v USA postupně utahovat, takže očekávám růst výnosů. S tím, jak  bude Fed zpřísňovat politiku, by ho měla následovat i ECB, což by mělo vést k rozšíření spreadů. Vzhledem k úvěrovému riziku tak dojde k přecenění, což obvykle končí nadměrnými korekcemi.“

 

Je pravděpodobné, že investory překvapí i Čína. „Já osobně si myslím, že nás čeká zpomalení větší, než řada účastníků trhu tuší. Při dané velikosti a důležitosti Číny – jak regionálně, tak globálně – jakákoliv překvapení ohledně růstu pravděpodobně způsobí značnou reakci na trhu,“ říká Eric Wong. „Zpomalení čínské ekonomiky je v roce 2018 široce očekávané. Vládní stimuly z roku 2016 by přesto možná ještě mohly mít efekt na ekonomiku a podporovat delší období mírného růstu. Toto delší období může být dáno i přechodem ekonomiky od zpracovatelského průmyslu k aktivitám více zaměřeným na služby,“ doplňuje Bryan Collins, portfolio manažer působící v hongkongské pobočce Fidelity International. Obecně se očekává, že chuť investovat napříč sektory zahrnující výrobu, nemovitosti a infrastrukturu se zbrzdí, což jistě povede k pomalejšímu růstu čínské ekonomiky.

Pozitivní je, že s tím, jak trh s asijskými dluhopisy pokračuje v růstu a dále dospívá, lze vidět další a další emise a čím dál větší sektorovou diversifikaci. V roce 2017 byla zaznamenána rekordní nabídka nových dluhopisů, která poskytla atraktivní příležitosti a ty byly dokonale absorbovány trhem. Zvyšování likvidity může být rozumné v období tržní volatility, aby tak měli investoři po ruce „munici“ a byli připraveni investovat do nových emisí.

Investoři by rovněž mohli využít taktické alokace do titulů v zemích, kde je hodnota. „Já osobně zvyšuji expozici směrem k rozumným korejským dluhům, které jsou nízko oceněné kvůli geopolitické volatilitě. Stále se také přikláním k zemím s atraktivním oceněním, kde lze takticky podpořit zisky a výnosy,“ dodává Eric Wong z Fidelity International.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter