Investiční bankéři vs. asset manažeři aneb kdo víc vydělává

Práce ve finančním světě bývá vnímána jednak jako jedna z těch psychicky nejnáročnějších, ale především jako jedna z těch nejlépe placených. Alespoň pokud se nacházíte na vyšších pozicích, buďto jako investiční bankéř nebo jako asset manažer.

V evropském prostředí bankovních institucí však momentálně panuje klesající mzdový trend. Děje se tomu tak v podstatě od doby finanční krize. Svůj podíl na tom má ale i regulace platná od začátku letošního roku. Ta určuje, že limity bonusů mají být v rámci Evropské unie zastřešeny maximální částkou, která nesmí převýšit dvojnásobek fixního platu.

Bankovní regulace účinné od 2015. Které to jsou a co přinesou?

Podle informací serveru CNBC však klesající trend není charakteristickým znakem pouze pro Evropu. Všeobecný pokles mezd v bankovním sektoru je patrný napříč celým světem. Přesný opak se však děje v případě asset manažerů. Ti se podle CNBC těší mnohem vyšším mzdám, než tomu bylo před několika lety. Mzdová mezera mezi oběma pozicemi se tedy rychle zmenšuje.

Podle dat britského think tanku New Financial se loňská průměrná roční mzda investičního bankéře pohybovala na úrovni 288 tisíc dolarů. Pro porovnání, maxima bylo dosaženo v roce 2007 těsně před krizí, kdy se průměr pohyboval na 395 tisících dolarů. Plat asset manažerů se vyvíjí přesně opačně. Za posledních deset let stoupla mzda manažerů o jednu pětinu až na úroveň roku 2014 na 263 tisíc dolarů.

„Během posledních deseti let se mzdy ve firmách zaměřujících se na správu aktiv silně přiblížily k těm, co vidíme u investičních bank. Ještě v roce 2004 se pohybovala průměrná mzda asset manažera lehce nad polovinou toho, co pobíral průměrný investiční bankéř,“ popsal situaci William Wright z New Financial. „Odhadujeme, že za tu dobu, až do roku 2014, vzrostly mzdy správců aktiv o 92 %. Pokud se tento trend udrží, dá se čekat, že brzo převýší platy investičních bankéřů.“

Pokles mezd investičních bankéřů se však netýká každého. V případě zkušených bankéřů na seniorních pozicích je naopak pozorován lehký nárůst. Průměrný plat 6 tisíc tzv. seniorních bankéřů vzrostl za rok 2012 meziročně o 6 % na roční úroveň lehce pod 2 miliony dolarů.

V některých společnostech byl pokles mnohem strmější. Průměrný plat v Goldman Sachs se od roku 2007 snížil zhruba o 40 % z původních 661 tisíc dolarů. V některých naopak zůstal relativně nezměněn, což se týká například americké JP Morgan,“ dodal Wright.

Newsletter